HANBIL HOLDING ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | — | — | — | 113 | 13.234 | 12.819 | 12.219 | 6.618 | 6.017 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.475 | 0 | — | 113 | 13.234 | 12.819 | 12.219 | 6.618 | 6.017 |
| Anlægsaktiver i alt | 50.000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Aktiver i alt | 52.475 | 0 | 0 | 113 | 13.234 | 12.819 | 12.219 | 6.618 | 6.017 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 13.167 | 16.917 | 20.667 | 24.019 | 41.757 | 45.807 | 51.057 | 51.557 | 6.751 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | 49.427 |
| Gældsforpligtelser i alt | 13.167 | 16.917 | 20.667 | 24.019 | 41.757 | 45.807 | 51.057 | 51.557 | 56.178 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -10.692 | -66.917 | -70.667 | -73.906 | -78.523 | -82.988 | -88.838 | -94.939 | -100.161 |
| Årets resultat | -2.925 | -56.225 | -3.750 | -3.239 | -4.617 | -4.465 | -5.850 | -6.101 | -5.222 |
| Egenkapital i alt | 39.308 | -16.917 | -20.667 | -23.906 | -28.523 | -32.988 | -38.838 | -44.939 | -50.161 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | — | — | — | — | — | — | -5.222 |
| Resultat af primær drift | -3.750 | -3.750 | -3.750 | -3.100 | -4.332 | -4.050 | -5.250 | -5.500 | -5.222 |
| Resultat før skat | -3.750 | -53.750 | -3.750 | -3.239 | -4.617 | -4.465 | -5.850 | -6.101 | -5.222 |
| Årets resultat | -2.925 | -56.225 | -3.750 | -3.239 | -4.617 | -4.465 | -5.850 | -6.101 | -5.222 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | 0 | — | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Udbytte | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at eje aktier og anparter.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttotab udgør -5.222 kr. mod -6.101 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -5.222 kr. mod -6.101 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende. KapitalberedskabSelskabet har tabt dets selskabskapital. Den tabte egenkapital skyldes tidligere nedskrivning af selskabets investering i en tilknyttet virksomhed. Kostprisen på kapitalandelene i den tilknyttede virksomhed er nedskrevet, idet selskabets egenkapital er tabt. Den tilknyttede virksomhed forventes at blive overskudsgivende i fremtiden hvorfor egenkapitalen forventes reetableret herigennem. Årsregnskabet for selskabet er derfor aflagt under forudsætning af fortsat drift, idet de nuværende kreditfaciliteter for både selskabet og den tilknyttede virksomhed forventes at kunne opretholdes. En ultimativ kapitalejer kautionerer for den tilknyttede virksomheds bankgæld, og virksomheden er i vidt omfang finansieret af selskabsdeltagerne.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.