MUNK ANDRESEN HOLDING ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 0 | 989 | 56 | 34.499 | 4.656 | 89.587 | 10.010 | 16.989 | 9.439 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | 2.038.422 | 2.100.071 | 2.191.114 | 159.450 | 176.386 | 2.650.631 | 98.102 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | 120.000 | 50.000 | 50.000 | 2.193.957 | 2.414.379 | 120.000 | 2.544.916 |
| Aktiver i alt | 1.322.393 | 1.612.113 | 2.158.422 | 2.150.071 | 2.241.114 | 2.353.407 | 2.590.765 | 2.770.631 | 2.643.018 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | — | — | 1.172.133 | 1.276.344 | 1.080.093 | 1.290.105 | 1.517.443 | 1.765.093 | 835.667 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | 361.354 | 246.439 | 87.425 | 93.461 | 60.678 | 500.000 |
| Gældsforpligtelser i alt | — | — | 1.172.133 | 1.637.698 | 1.326.532 | 1.377.530 | 1.610.904 | 1.825.771 | 1.335.667 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 200.523 | 209.812 | 936.289 | 462.373 | 864.582 | 925.877 | 929.861 | 894.860 | 1.257.351 |
| Årets resultat | 207.382 | 9.289 | 726.477 | -473.916 | 402.209 | 61.295 | 3.984 | -35.001 | 362.490 |
| Egenkapital i alt | 250.523 | 259.812 | 986.289 | 512.373 | 914.582 | 975.877 | 979.861 | 944.860 | 1.307.351 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -1.250 | -1.250 | -1.250 | -6.000 | -4.125 | -4.188 | -4.625 | -5.100 | -8.450 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | -4.188 | -4.625 | — | — |
| Resultat før skat | 207.530 | 11.042 | 731.024 | -467.000 | 402.915 | 54.433 | 5.932 | -41.097 | 352.505 |
| Årets resultat | 207.382 | 9.289 | 726.477 | -473.916 | 402.209 | 61.295 | 3.984 | -35.001 | 362.490 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | 0 | 0 | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter består i at være holdingselskab for investeringer i andre selskaber og dermed beslægtet virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 01-10-2024 - 30-09-2025 udviser et resultat på kr. 362.490, og selskabets balance pr. 30-09-2025 udviser en balancesum på kr. 2.643.018, og en egenkapital på kr. 1.307.351.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.