Den Erhvervsdrivende Fond KIS SkiveAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 44.768 | 173.489 | 0 | — | — | — | — | — | 28.189 |
| Omsætningsaktiver i alt | 44.994 | 181.193 | 4.209 | 24.999 | 7.636 | 675 | 1.262 | 25.150 | 31.289 |
| Anlægsaktiver i alt | 3.815.648 | 3.742.370 | 3.669.092 | 3.595.814 | 3.522.536 | 3.449.258 | 3.375.980 | 3.311.255 | 3.338.364 |
| Aktiver i alt | 3.860.642 | 3.923.563 | 3.673.301 | 3.620.813 | 3.530.172 | 3.449.933 | 3.377.242 | 3.336.405 | 3.369.653 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 79.095 | 51.487 | 723.439 | 729.951 | 648.430 | 455.691 | 317.947 | 159.639 | 75.304 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 1.500.000 | 1.500.000 | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.579.095 | 1.551.487 | 723.439 | 729.951 | 648.430 | 455.691 | 317.947 | 159.639 | 75.304 |
| Selskabskapital | 1.800.000 | 1.800.000 | 2.300.000 | 2.300.000 | 2.300.000 | 2.300.000 | 2.300.000 | 2.300.000 | 2.300.000 |
| Overført resultat | 449.816 | 541.822 | 623.025 | 569.862 | 565.742 | 685.042 | 757.495 | 876.766 | 994.349 |
| Årets resultat | 159.206 | 92.006 | 81.203 | -53.163 | -4.120 | 119.300 | 72.453 | 119.271 | 117.583 |
| Egenkapital i alt | 2.249.816 | 2.341.822 | 2.923.025 | 2.869.862 | 2.865.742 | 2.985.042 | 3.057.495 | 3.176.766 | 3.294.349 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 366.491 | 285.216 | 280.894 | 118.742 | 180.721 | 343.957 | 285.687 | 325.387 | 255.967 |
| Resultat af primær drift | 216.761 | 127.355 | 115.188 | -43.722 | 19.823 | 175.900 | 118.298 | 161.916 | 173.291 |
| EBITDA | 290.039 | 200.633 | 188.466 | 29.556 | 93.101 | 249.178 | 191.576 | 226.641 | 205.186 |
| Resultat før skat | 213.487 | 126.873 | 113.426 | -59.000 | 3.354 | 161.780 | 102.093 | 153.081 | 169.601 |
| Årets resultat | 159.206 | 92.006 | 81.203 | -53.163 | -4.120 | 119.300 | 72.453 | 119.271 | 117.583 |
| Personaleomkostninger | 76.452 | 84.583 | 92.428 | 89.186 | 87.620 | 94.779 | 94.111 | 98.746 | 50.781 |
| Af- og nedskrivninger | 73.278 | 73.278 | 73.278 | 73.278 | 73.278 | 73.278 | 73.278 | 64.725 | 31.895 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Fondens formål er at styrke tiltrækning og bosætning af højt uddannet arbejdskraft i Skive Kommune, herunder eje, oprette og drive attraktive boligtilbud målrettet praktikanter, projektstuderende og PhD'er fra landets universiteter samt nyansatte i virksomhederne i Skive Kommune. Arrangere fælles sociale og faglige forløb for beboerne samt nyansatte i virksomheder, hvor der på sigt er potentielle bosætningsmuligheder.Med støtte fra 29 virksomheder blev Den Erhvervsdrivende Fond KIS Skive stiftet 1. juli 2014. Efter tilsagn om støtte og tilskud på 3 mio. kr. fra Spar Vest Fonden, blev ejendommen Rådhuspladsen 4 erhvervet den 1. september 2014. Ejendommen er på 716 m2 boligareal i 2 plan samt kælder på 73 m2. Efter en mindre ombygning er der nu 13 møblerede boliger med eget bad – herunder to toværelses på henholdsvis 28 og 44 m2 og 11 boliger på 24- 28 m2.Ejendommen omtales som KIS-huset. Hvor KIS står for Karriere i Skive.Året der gik og opfølgning på sidste års forventningVed indgangen til 2025 var 10 ud af 13 boliger udlejet. I løbet af 2025 er der etableret 24 nye lejeaftaler. Ved udgangen af 2025 var der 0 ledige boliger. Udlejningsprocenten blev 86 i 2025.Der har i 2025 været beboere fra 8 af de tilsluttede virksomheder. Beboerne har udover Danmark repræsenteret 13 nationer. Pr 1. februar 2026 har der siden starten i oktober 2014 været etableret 212 lejemål. Lejemålene fordeler sig mellem praktikanter og nyansatte i medlemsvirksomhederne. Den genne
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.