FAKTISK IVSAktiv
Økonomiske nøgletal
163.173 kr.+261,1%
Bruttofortjeneste 2019
+325,8%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2017–2019
Nøgletal
2019163.173 kr.
EBITDA
45,9%
Soliditetsgrad
1,7×
Likviditetsgrad
67,5%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20212021Skattepligtig indkomst -1.960 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst -10.800 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst 127.664 kr.Fratrukket underskud 31.405 kr.28.072 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2019
| 2017 | 2018 | 2019 | |
|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||
| Likvide beholdninger | 149.000 | 27.190 | 306.142 |
| Omsætningsaktiver i alt | 149.000 | 39.082 | 306.142 |
| Anlægsaktiver i alt | 0 | 56.389 | 32.222 |
| Aktiver i alt | 149.000 | 95.471 | 338.364 |
| Balance — passiver | |||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 118.000 | 39.976 | 176.039 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 118.000 | 39.976 | 176.039 |
| Selskabskapital | 20.000 | 20.000 | 20.000 |
| Overført resultat | 3.000 | 17.807 | 115.325 |
| Årets resultat | 4.000 | 19.948 | 104.830 |
| Egenkapital i alt | 31.000 | 50.495 | 155.325 |
| Resultatopgørelse | |||
| Bruttofortjeneste | 9.000 | 45.187 | 163.173 |
| Resultat af primær drift | 9.000 | 29.076 | 139.006 |
| EBITDA | 9.000 | 45.187 | 163.173 |
| Resultat før skat | 5.000 | 24.948 | 134.902 |
| Årets resultat | 4.000 | 19.948 | 104.830 |
| Personaleomkostninger | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 0 | 16.111 | 24.167 |
| Andre nøgletal | |||
| Ansatte | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2019Selskabets hovedaktivitet består i at drive oplysnings- og konsulentvirksomhed.
Det ordinære resultat efter skat udgør 105 t.kr. mod 20 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.