Medico Hair Care ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
2.592.920 kr.+16,7%
Bruttofortjeneste 2025/26
+6,9%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2017/18–2025/26
Nøgletal
2025/2640,5%
Soliditetsgrad
1,8×
Likviditetsgrad
11,8%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Medico Kemiske Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 100.000 | 0 | 0 | 438.486 | 258.684 | 998.325 | 207.027 | 5.372 | 419.158 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.681.201 | 2.091.089 | 2.069.116 | 3.339.235 | 3.247.569 | 3.671.164 | 3.240.441 | 3.022.526 | 3.100.077 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | 4.500 | 59.850 | 61.377 | 67.352 | 99.846 | 97.824 | 100.759 |
| Aktiver i alt | 1.681.201 | 2.091.089 | 2.073.616 | 3.399.085 | 3.308.946 | 3.738.516 | 3.340.287 | 3.120.350 | 3.200.836 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.047.808 | 1.731.120 | 1.068.578 | 2.012.438 | 1.998.827 | 2.262.015 | 1.980.250 | 1.776.701 | 1.692.858 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 599.690 | 665.378 | 535.155 | 187.349 | 193.093 | 200.337 | 205.575 |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.047.808 | 1.731.120 | 1.668.268 | 2.677.816 | 2.533.982 | 2.449.364 | 2.173.343 | 1.977.038 | 1.898.433 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 55.600 | 55.600 | 55.600 |
| Overført resultat | 583.393 | 309.969 | 355.348 | 671.269 | 724.964 | 1.239.152 | 1.111.344 | 1.087.712 | 1.240.197 |
| Årets resultat | -1.122.610 | -273.424 | 45.379 | 315.921 | 53.695 | 514.188 | -288.808 | -23.632 | 152.485 |
| Egenkapital i alt | 633.393 | 359.969 | 405.348 | 721.269 | 774.964 | 1.289.152 | 1.166.944 | 1.143.312 | 1.295.797 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 1.516.984 | 1.936.131 | 2.298.535 | 2.693.376 | 2.739.886 | 2.917.402 | 1.942.057 | 2.221.209 | 2.592.920 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | — | — | 207.714 |
| Resultat før skat | -1.435.412 | -349.070 | 60.686 | 407.851 | 70.547 | 660.879 | -366.631 | -27.521 | 196.586 |
| Årets resultat | -1.122.610 | -273.424 | 45.379 | 315.921 | 53.695 | 514.188 | -288.808 | -23.632 | 152.485 |
| Personaleomkostninger | 2.939.659 | 2.274.087 | 2.219.105 | 2.249.864 | 2.652.668 | 2.246.789 | 2.299.281 | 2.239.917 | 2.385.206 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | 3 | 4 | 5 | 4 | 4 | 5 | 5 |
| Udbytte | 0 | 0 | 0 | — | — | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets formål er at udvikle og sælge kosmetiske produkter samt anden virksomhed, der efter direktionens vurdering er beslægtet hermed.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.