Sant Invest ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 23.010 | 16.610 | 10.210 | 3.804 | 5.490 | 2.058 | 5.155 | 2.163 |
| Omsætningsaktiver i alt | 23.010 | 16.610 | 10.210 | 3.804 | 5.490 | 2.058 | 5.155 | 2.163 |
| Anlægsaktiver i alt | 20.269.690 | 19.172.224 | 24.754.555 | 39.499.884 | 27.806.050 | 38.548.274 | 53.561.590 | 59.943.112 |
| Aktiver i alt | 20.292.700 | 19.188.834 | 24.764.765 | 39.503.688 | 27.811.540 | 38.550.332 | 53.566.745 | 59.945.275 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 122.934 | 128.184 | 133.671 | 137.494 | 150.878 | 161.588 | 191.867 | 3.899.521 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 122.934 | 128.184 | 133.671 | 137.494 | 150.878 | 161.588 | 191.867 | 3.899.521 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -49.924 | -61.574 | -73.461 | -83.693 | 0 | — | — | — |
| Årets resultat | 2.553.931 | 1.290.883 | 5.570.444 | 14.735.100 | -11.705.532 | 10.740.151 | 14.986.134 | 2.670.876 |
| Egenkapital i alt | 20.169.766 | 19.060.650 | 24.631.094 | 39.366.194 | 27.660.662 | 38.388.744 | 53.374.878 | 56.045.754 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | -6.400 | -6.400 | -8.275 | -150 | -20.653 | -21.176 |
| Resultat af primær drift | -7.400 | -6.400 | -6.400 | -6.400 | -8.275 | -150 | -20.653 | -21.176 |
| Resultat før skat | 2.553.931 | 1.290.883 | 5.570.444 | 14.735.100 | -11.705.532 | 10.740.151 | 14.986.134 | 2.670.876 |
| Årets resultat | 2.553.931 | 1.290.883 | 5.570.444 | 14.735.100 | -11.705.532 | 10.740.151 | 14.986.134 | 2.670.876 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | 0 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at være holdingselskab og hermed beslægtet virksomhed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets resultat udgør 2.670.876 kr. mod 14.986.134 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende. KapitalberedskabSelskabet har modtaget tilbagetrædelseserklæring fra kapitalinteresser vedrørende gælden på kr. 3,6 mio. Tilbagetrædelseserklæringen bekræfter, at de eksisterende kreditfaciliteter kan opretholdes i det omfang, som det er nødventligt. Tilbagetrædelseserklæringen er gældende til den 30. juni 2027. Ledelsen vurderer på baggrund af dette, at kapitalberedskabet er tilstrækkeligt.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.