SVJ-Sensors ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2021Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet DAPO Holding Thisted ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2021
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||
| Likvide beholdninger | 171 | 163 | 31 | 178 | 11.814 |
| Omsætningsaktiver i alt | 306.558 | 276.280 | 217.037 | 218.094 | 175.871 |
| Anlægsaktiver i alt | 186.960 | 143.891 | 0 | — | — |
| Aktiver i alt | 493.518 | 420.171 | 217.037 | 218.094 | 175.871 |
| Balance — passiver | |||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 643.883 | 750.621 | 731.521 | 678.890 | 607.410 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 643.883 | 750.621 | 731.521 | 678.890 | 607.410 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -346.195 | -492.685 | -564.484 | -510.796 | -481.539 |
| Årets resultat | -48.064 | -180.086 | -184.034 | 53.689 | 29.257 |
| Egenkapital i alt | -150.365 | -330.450 | -514.484 | -460.796 | -431.539 |
| Resultatopgørelse | |||||
| Bruttofortjeneste | 33.736 | -97.413 | -2.658 | 93.118 | 60.293 |
| Resultat af primær drift | -15.089 | -150.482 | -146.549 | 93.118 | — |
| EBITDA | 33.736 | -97.413 | -2.658 | 93.118 | — |
| Resultat før skat | -48.936 | -187.773 | -184.034 | 53.689 | 29.257 |
| Årets resultat | -48.064 | -180.086 | -184.034 | 53.689 | 29.257 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 48.825 | 53.069 | 143.891 | 0 | — |
| Andre nøgletal | |||||
| Ansatte | — | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2021Selskabets væsentligste aktiviteter består i at drive virksomhed med produktion og salg af vibrationsfølere.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. januar 2021 - 31. december 2021 udviser et resultat på kr. 29.257, og selskabets balance pr. 31. december 2021 udviser en balancesum på kr. 175.871, og en egenkapital på kr. -431.539. Selskabet har tabt hele selskabskapitalen. Ledelsen forventer en øget salgsaktivitet i de kommende år og forventer således at selskabskapitalen kan etableres via fremtidig indtjening. Da selskabets gældsforpligtelser stort set i sin helhed kan henføres til ejerkredsen, forventer ledelsen at selskabet kan fortsætte sin drift på trods af kapitaltabet. , Udviklingen i aktiviteter og økonomiske forhold Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. januar 2021 - 31. december 2021 udviser et resultat på kr. 29.257, og selskabets balance pr. 31. december 2021 udviser en balancesum på kr. 175.871, og en egenkapital på kr. -431.539. Selskabet har tabt hele selskabskapitalen. Ledelsen forventer en øget salgsaktivitet i de kommende år og forventer således at selskabskapitalen kan etableres via fremtidig indtjening. Da selskabets gældsforpligtelser stort set i sin helhed kan henføres til ejerkredsen, forventer ledelsen at selskabet kan fortsætte sin drift på trods af kapitaltabet.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.