Anders Marke Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | 28.505 | 34.616 | 0 | — | 50.265 | 60.754 |
| Aktiver i alt | 0 | 0 | 0 | 28.505 | 34.616 | 0 | 0 | 50.265 | 60.754 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 25.536 | 33.127 | 41.032 | 47.557 | 54.412 | 59.412 | 67.526 | 73.776 | 78.463 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 25.536 | 33.127 | 41.032 | 47.557 | 54.412 | 59.412 | 67.526 | 73.776 | 78.463 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -75.536 | -83.127 | -91.032 | -69.052 | -69.796 | -109.412 | -117.526 | -73.511 | -67.709 |
| Årets resultat | -7.286 | -7.591 | -7.905 | 21.980 | -744 | -39.616 | -8.114 | 44.015 | 5.802 |
| Egenkapital i alt | -25.536 | -33.127 | -41.032 | -19.052 | -19.796 | -59.412 | -67.526 | -23.511 | -17.709 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -6.625 | -6.625 | -6.625 | -5.000 | -5.000 | -5.000 | -5.750 | -6.250 | -4.687 |
| Resultat af primær drift | -6.625 | -6.625 | -6.625 | -5.000 | -5.000 | -5.000 | -5.750 | -6.250 | -4.687 |
| Resultat før skat | -7.286 | -7.591 | -7.905 | 21.980 | -744 | -39.616 | -8.114 | 44.015 | 5.802 |
| Årets resultat | -7.286 | -7.591 | -7.905 | 21.980 | -744 | -39.616 | -8.114 | 44.015 | 5.802 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at eje kapitalandele i andre selskaber, at drive investerings- og konsulentvirksomhed samt direkte eller inddirekte at drive anden virksomhed, der efter direktionens skøn er forbunden hermed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttotab udgør -5 t.kr. mod -6 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 6 t.kr. mod 44 t.kr. sidste år. KapitalberedskabSelskabet har tabt over halvdelen selskabskapitalen og er derfor omfattet af reglerne om kapitaltab jf. selskabslovens §119. Tabet er afledt af en periode med negativ drift i datterselskabet Markes Gulvbelægning ApS. I 2024 & 2025 regnskabsårene viste datterselskabet positiv drift, hvilket har medført at egenkapitalen i datterselskabet er blevet reetableret. Det er forventningen at den positive udvikling vil fortsætte i det nye regnskabsår, således egenkapitalen i moderselskabet ligeledes kan reetableres via egen indtjening. Selskabets kapitalejer har afgivet erklæring i forhold til understøttelse af selskabets likviditet frem til 31. december 2026 i fald dette skulle blive nødvendigt.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.