H.C. Andersen Brand Management Group ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Eskefenger ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 109.584 | 62.870 | 18.337 | 1.541 | 8.095 | 0 | 16.059 | 9.601 | 4.378 |
| Omsætningsaktiver i alt | 110.878 | 66.240 | 22.627 | 1.541 | 8.095 | 0 | 16.059 | 11.388 | 7.408 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 110.878 | 66.240 | 22.627 | 1.541 | 8.095 | 0 | 16.059 | 11.388 | 7.408 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 92.544 | 8.954 | 17.947 | 16.062 | 33.047 | 93.672 | 48.885 | 52.285 | 52.711 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 92.544 | 8.954 | 17.947 | 16.062 | 33.047 | 93.672 | 48.885 | 52.285 | 52.711 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -31.666 | 7.286 | -45.320 | -64.521 | -74.952 | -143.672 | -82.826 | -90.897 | -95.303 |
| Årets resultat | -33.138 | 38.952 | -52.606 | -19.201 | -10.431 | -68.720 | 60.846 | -8.071 | -4.406 |
| Egenkapital i alt | 18.334 | 57.286 | 4.680 | -14.521 | -24.952 | -93.672 | -32.826 | -40.897 | -45.303 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -32.371 | 52.395 | -51.811 | -19.047 | -10.347 | -68.522 | 59.035 | -5.785 | -5.236 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | -33.311 | 40.899 | -52.606 | — | — | — | — | -9.858 | -5.649 |
| Årets resultat | -33.138 | 38.952 | -52.606 | -19.201 | -10.431 | -68.720 | 60.846 | -8.071 | -4.406 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets hovedaktivitet har i lighed med tidligere år bestået i at udvikle og sælge rejsepakker i Kina.
Selskabets resultatopgørelse for 2025 viser et underskud på 4 t.kr., og selskabets egenkapital pr. 31. december 2025 er negativ med 45 t.kr . Selskabet har tabt mere end halvdelen af selskabskapitalen og er dermed omfattet af kapitaltabsreglerne i selskabsloven. Selskabets ledelse er opmærksom på bestemmelserne i selskabslovgivningen vedrørende kapitaltab. Selskabets ledelse forventer, at selskabskapitalen reetableres via fremtidig indtjening. Selskabets ejere har afgivet en erklæring, hvori de indtil 01.01.2027 forpligter sig til at yde selskabet den finansielle støtte, der er påkrævet for, at selskabet kan opfylde sine forpligtelser efterhånden som de forfalder. På baggrund af ovenstående aflægger ledelsen årsrapporten under forudsætning om fortsat drift.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.