Malerværkstedet Bjarne Mortensen ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Bjarne Mortensen Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 1.134.820 | 693.452 | 1.167.983 | 1.719.766 | 675.569 | 1.401.541 | 1.231.888 | 1.337.904 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.555.817 | 1.124.362 | 1.667.187 | 1.955.759 | 1.253.648 | 1.909.517 | 1.749.084 | 1.795.722 |
| Anlægsaktiver i alt | 396.048 | 546.836 | 479.814 | 588.648 | 636.113 | 657.367 | 454.781 | 180.000 |
| Aktiver i alt | 1.951.865 | 1.671.198 | 2.147.001 | 2.544.407 | 1.889.761 | 2.566.884 | 2.203.865 | 1.975.722 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.409.567 | 1.324.425 | 1.513.233 | 1.655.568 | 1.026.649 | 508.350 | 997.310 | 893.188 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | 18.411 | 18.411 | 788.334 | 0 | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.409.567 | 1.324.425 | 1.513.233 | 1.673.979 | 1.045.060 | 1.296.684 | 997.310 | 893.188 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | 351.001 | 86.773 | 543.677 | 774.546 | 764.701 | 1.157.645 | 1.117.882 | 1.002.534 |
| Årets resultat | 112.853 | -84.227 | 456.904 | 230.869 | -9.845 | 392.944 | -39.763 | -115.348 |
| Egenkapital i alt | 531.001 | 346.773 | 623.677 | 854.546 | 844.701 | 1.237.645 | 1.197.882 | 1.082.534 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Omsætning | 2.561.874 | 2.386.468 | 2.892.356 | — | — | — | — | — |
| Bruttofortjeneste | — | — | — | 1.471.745 | 1.203.339 | 2.049.107 | 1.876.162 | 1.884.504 |
| Resultat af primær drift | 143.128 | -97.555 | 535.342 | 300.632 | -106.230 | 565.095 | -90.862 | -168.693 |
| EBITDA | 287.705 | 58.411 | 652.364 | 379.797 | -54.088 | 635.445 | 18.935 | 75.243 |
| Resultat før skat | 145.802 | -95.524 | 537.329 | 293.310 | -37.262 | 554.800 | -99.343 | -147.882 |
| Årets resultat | 112.853 | -84.227 | 456.904 | 230.869 | -9.845 | 392.944 | -39.763 | -115.348 |
| Personaleomkostninger | 1.408.407 | 1.435.084 | 1.226.253 | 1.091.948 | 1.257.427 | 1.413.662 | 1.774.848 | 1.809.261 |
| Af- og nedskrivninger | 144.577 | 155.966 | 117.022 | 79.165 | 52.142 | 70.350 | 109.797 | 243.936 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 5 | 5 | 5 | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 |
| Udbytte | 100.000 | 180.000 | 0 | — | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at drive malervirksomhed og hermed beslægtet virksomhed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttofortjeneste udgør 1.884.504 kr. mod 1.876.162 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -115.348 kr. mod -39.763 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for utilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.