Marker's ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
313.596 kr.-26,0%
Bruttofortjeneste 2025
+26,1%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2017–2025
Nøgletal
2025-4,2%
Soliditetsgrad
1,0×
Likviditetsgrad
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Marker's Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 66.729 | 511.459 | 37.999 | 282.264 | 44.399 | 166.279 | 24.757 | 18.013 | 181.553 |
| Omsætningsaktiver i alt | 76.769 | 512.599 | 183.521 | 464.643 | 437.947 | 407.946 | 280.834 | 88.780 | 213.479 |
| Anlægsaktiver i alt | 41.501 | 33.200 | 24.900 | 16.600 | 8.300 | 0 | — | — | — |
| Aktiver i alt | 118.270 | 545.799 | 208.421 | 481.243 | 446.247 | 407.946 | 280.834 | 88.780 | 213.479 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 22.089 | 413.640 | 116.729 | 404.868 | 490.058 | 659.486 | 419.083 | 154.792 | 222.444 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 55.711 | 43.863 | 32.902 | 28.884 | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 77.800 | 457.503 | 149.631 | 433.752 | 490.058 | 659.486 | 419.083 | 154.792 | 222.444 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -9.530 | 37.839 | 8.448 | -2.509 | -93.811 | -301.540 | -188.249 | -116.012 | -58.965 |
| Årets resultat | -20.188 | 47.369 | -29.392 | -10.957 | -91.302 | -207.729 | 113.291 | 72.237 | 57.047 |
| Egenkapital i alt | 40.470 | 87.839 | 58.448 | 47.491 | -43.811 | -251.540 | -138.249 | -66.012 | -8.965 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 48.918 | 897.101 | 316.969 | 704.570 | 422.632 | 767.933 | 819.159 | 423.719 | 313.596 |
| Resultat af primær drift | -17.199 | 54.170 | -7.991 | -6.744 | -117.479 | -176.692 | 142.836 | 76.761 | 67.333 |
| EBITDA | -17.199 | 62.470 | 309 | 1.556 | -109.179 | -168.392 | 142.836 | — | — |
| Resultat før skat | -20.188 | 50.422 | -29.507 | -8.571 | -118.530 | -180.501 | 113.291 | 72.237 | 63.185 |
| Årets resultat | -20.188 | 47.369 | -29.392 | -10.957 | -91.302 | -207.729 | 113.291 | 72.237 | 57.047 |
| Personaleomkostninger | 66.117 | 834.631 | 316.660 | 703.014 | 531.811 | 936.325 | 676.323 | 346.958 | 246.263 |
| Af- og nedskrivninger | 0 | 8.300 | 8.300 | 8.300 | 8.300 | 8.300 | 0 | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Udbytte | — | — | — | — | — | — | — | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Er at drive murervirksomhed og anden hermed beslægtet virksomhed.
Årets resultat udgør kr. 57.047. Egenkapitalen udgør kr. -8.965. Årets resultat anses som tilfredsstillende. Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.