Thulstrup ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 191.285 | 64.031 | 119.251 | 89.082 | 66.070 | 0 | — | — |
| Omsætningsaktiver i alt | 191.850 | 135.360 | 141.060 | 128.915 | 103.024 | 44.095 | 9.095 | 9.095 |
| Anlægsaktiver i alt | 15.000 | 20.981 | 40.000 | 0 | — | 25.000 | 25.000 | 0 |
| Aktiver i alt | 206.850 | 156.341 | 181.060 | 128.915 | 103.024 | 69.095 | 34.095 | 9.095 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 317.221 | 164.425 | 225.077 | 213.320 | 208.195 | 278.778 | 288.242 | 304.809 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 317.221 | 164.425 | 225.077 | 213.320 | 208.195 | 278.778 | 288.242 | 304.809 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -160.371 | -58.084 | -94.017 | -134.405 | -155.171 | -259.683 | -304.147 | -345.714 |
| Årets resultat | -99.148 | 102.286 | -35.933 | -40.389 | -20.766 | -104.512 | -44.464 | -41.567 |
| Egenkapital i alt | -110.371 | -8.084 | -44.017 | -84.405 | -105.171 | -209.683 | -254.147 | -295.714 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | -79.028 | 109.532 | -16.068 | -44.966 | -26.623 | -103.642 | -8.098 | -16.011 |
| Resultat af primær drift | -94.028 | 93.415 | -37.049 | -44.966 | — | — | — | — |
| EBITDA | -79.028 | 109.532 | -16.068 | -44.966 | — | — | — | — |
| Resultat før skat | -99.148 | 87.209 | -42.665 | -48.605 | -26.623 | -103.630 | -9.464 | -41.567 |
| Årets resultat | -99.148 | 102.286 | -35.933 | -40.389 | -20.766 | -104.512 | -44.464 | -41.567 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 15.000 | 16.117 | 20.981 | 0 | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets aktivitet er passiv kapitalanbringelse, forpagtning af kursuscenter og hermed beslægtet virksomhed.
Resultatopgørelsen for tiden 01.01.24 - 31.12.24 udviser et resultat på DKK -41.567 mod DKK -44.464 for tiden 01.01.23 - 31.12.23. Balancen viser en egenkapital på DKK -295.714. Oplysninger om fortsat drift Selskabet har tabt mere end 50% af selskabskapitalen. Det er ledelsens vurdering, at selskabskapitalen kan reetableres inden for en kort årrække gennem egen indtjening. Der henvises til note 1, som vedører kapitalberedskabet.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.