Horsensvej, Vejle ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2019Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet MT Højgaard Holding A/S.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 0 | 0 | — | — | — | — | — | — | 23.492.547 |
| Omsætningsaktiver i alt | 50.717.485 | 50.717.485 | 50.725.485 | 51.767.367 | 51.045.919 | 51.102.256 | 51.277.057 | 51.430.795 | 74.218.032 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | 1.206.993 | 1.429.490 | 10.438.607 |
| Aktiver i alt | 50.717.485 | 50.717.485 | 50.725.485 | 51.767.367 | 51.045.919 | 51.102.256 | 52.484.050 | 52.860.285 | 84.656.639 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 49.687.848 | 50.480.025 | 49.618.765 | 50.986.537 | 50.531.174 | 51.001.246 | — | 52.790.010 | — |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 49.687.848 | 50.480.025 | 49.618.765 | 50.986.537 | 50.531.174 | 51.001.246 | 52.451.945 | 52.790.010 | 70.013.002 |
| Selskabskapital | 52.000 | 52.000 | 52.000 | 52.000 | 52.000 | 52.000 | 52.000 | 52.000 | 52.005 |
| Overført resultat | -4.220.363 | 185.460 | 1.054.721 | 728.830 | 462.745 | 49.011 | -19.895 | 18.275 | 1.502.417 |
| Årets resultat | -1.029.602 | -1.292.177 | -1.330.739 | -1.325.891 | -766.085 | -1.013.735 | -668.905 | -2.311.831 | -13.411.152 |
| Egenkapital i alt | 1.029.637 | 237.460 | 1.106.721 | 780.830 | 514.745 | 101.011 | 32.105 | 70.275 | 1.554.422 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Omsætning | 142.500 | 92.375 | 42.000 | 41.000 | 26.900 | 30.000 | 89.500 | 30.000 | 30.000 |
| Resultat af primær drift | -64.973 | -175.548 | -73.300 | -103.673 | -143.943 | -228.149 | -81.274 | -282.457 | -14.505.224 |
| Resultat før skat | -1.332.602 | -1.443.177 | -1.345.739 | -1.374.891 | -1.214.212 | -1.313.600 | -2.415.340 | -2.963.886 | -17.304.411 |
| Årets resultat | -1.029.602 | -1.292.177 | -1.330.739 | -1.325.891 | -766.085 | -1.013.735 | -668.905 | -2.311.831 | -13.411.152 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabet blev stiftet d. 4. juni 2014 for at drive virksomhed med projektudvikling, herunder gennemførsel af byggeprojekter. Selskabet har ingen ansatte. Moderselskabet MT Højgaard Property Development A/S stiller de nødvendige ressourcer til rådgihed for selskabet og der afregnes herfor på markedsmæssige vilkår.
I løbet af året er Sjællandsbroen Erhverv ApS, Gaardhaverne ApS, Sjællandsbroen, København ApS, Solrækkerne ApS samt Ndr. Mellemvej, Roskilde ApS fusioneret ind i selskabet med regnskabsmæssig virkning fra 1. januar 2025. Formålet med fusionen har været at forenkle koncernstrukturen og samle aktiviteterne i ét selskab. Fusionen er gennemført som en koncernintern fusion efter sammenlægningsmetoden (bogført værdimetoden), fusionen med Sjællandsbroen Erhverv ApS har haft væsentlig indvirkning på årets resultat og egenkapital, fusionen af de øvrige selskaber har ikke haft væsentlig indvirken på årets resultat og egenkapital. Årets resultat er i overensstemmelse med forventningerne. Der er ydet tilskud fra moderselskabet i december 2025. Moderselskabet har udstedt en støtteerklæring for at sikre selskabets fortsatte drift. Moderselskabet har overfor selskabet bekræftet, at moderselskabet indestår for den nødvendige likviditet til at opretholde selskabets drift i 2026, og herunder ikke kræver mellemregningen indfriet, såfremt denne finansering er nødvendig for servicering af selskabets forpligtelser.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.