MT Højgaard Property Development A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2019Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet MT Højgaard Holding A/S.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | — | — | — | — | 4.370.741 | 1.757.000 | 0 | 26.526.000 | 13.477.000 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.168.630 | 258.510 | 394.452 | 849.880 | 356.861.017 | 653.215.000 | 466.101.000 | 428.499.000 | 266.232.000 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | 216.876.928 | 178.353.000 | 95.754.000 | 78.414.000 | 81.797.000 |
| Aktiver i alt | 2.168.630 | 258.510 | 394.452 | 849.880 | 573.738.000 | 831.568.000 | 561.855.000 | 506.913.000 | 348.029.000 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.579.772 | 177.500 | 365.645 | 350.395 | 456.032.000 | 694.474.000 | 441.928.000 | 376.057.000 | 233.396.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | 38.488.630 | 34.432.000 | 11.308.000 | 7.130.000 | 5.424.000 |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.579.772 | 177.500 | 365.645 | 350.395 | 494.520.000 | 728.906.000 | 453.236.000 | 383.187.000 | 238.820.000 |
| Selskabskapital | 55.000 | 55.000 | 55.000 | 400.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 |
| Overført resultat | -1.961.142 | -2.468.990 | -2.721.193 | 99.485 | 73.378.126 | 70.338.000 | 107.619.000 | 122.726.000 | 108.209.000 |
| Årets resultat | -109.395 | -507.848 | -252.203 | -515 | -14.954.069 | 23.445.000 | 5.957.000 | 14.970.000 | -14.578.000 |
| Egenkapital i alt | 588.858 | 81.010 | 28.807 | 499.485 | 79.216.754 | 102.662.000 | 108.619.000 | 123.726.000 | 109.209.000 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Omsætning | 81.706.000 | 0 | — | — | 180.620.000 | 288.515.000 | 330.183.000 | 323.472.000 | 264.046.000 |
| Resultat af primær drift | 589.268 | -534.554 | -258.200 | -13.515 | -63.800.000 | -18.301.000 | — | 7.903.000 | 2.268.000 |
| Resultat før skat | -246.395 | -535.848 | -258.203 | -13.515 | -19.263.000 | 8.058.000 | 1.688.000 | 13.754.000 | -19.138.000 |
| Årets resultat | -109.395 | -507.848 | -252.203 | -515 | -14.954.069 | 23.445.000 | 5.957.000 | 14.970.000 | -14.578.000 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | 26.570.083 | 28.066.000 | 30.505.000 | 27.102.000 | 12.003.000 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | 0 | 26 | 31 | 32 | 29 | 10 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025MT Højgaard Property Development A/S køber og sælger ejendomme, udvikler og realiserer erhvervs- og bolig- projekter der opføres og sælges til private købere eller til investorer, samt opfører og drifter byggeri i Offentlig- Privat Partnerskab (OPP). Vi udvikler både selvstændigt og i samarbejde med grundejere, bygherrer og investorer. Vi afdækker potentialer og risici og påtager os at udarbejde lokalplaner m.m. i tæt samarbejde med myndigheder og andre interessenter. Vi råder over en bred vifte af kompetencer inden for ejendomsudvikling, byudvikling, projektstyring og bæredyg- tighedsledelse.
MT Højgaard Property Development A/S realiserede i 2025 en omsætning på 264 mio. kr. og et resultat af primær drift på 2 mio. kr. Det ordinære resultat efter skat ender på -15 mio. kr. MT Højgaard Property Development A/S er efter integreringen i MTH DK i en proces med at afslutte igangværende sager og opstarter ikke nye. Denne proces er opstartet i 2025, hvorfor resultatet af primær drift ender lavere end forventet. Omsætningen er faldet med ca. 59 mio. kr. set i forhold til 2024, mens årets resultat efter skat i selskabet ligger på niveau med det forventede.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.