Just Byggeri ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2022/23Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 750.000 kr. (57% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2023Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Just Holding, Sørvad ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2023
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | 1.035.032 | 109.947 | 1.159.774 | 1.402.180 | 0 | 246.500 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.957.325 | 2.113.067 | 4.720.770 | 6.826.704 | 8.533.286 | 7.308.538 |
| Anlægsaktiver i alt | 677.846 | 1.119.983 | 1.529.107 | 2.771.066 | 3.401.448 | 3.543.286 |
| Aktiver i alt | 3.635.171 | 3.233.050 | 6.249.877 | 9.597.770 | 11.934.734 | 10.851.824 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.460.890 | 1.225.123 | 3.755.449 | 5.263.264 | 5.466.493 | 4.427.364 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.460.890 | 1.225.123 | 3.755.449 | 5.263.264 | 5.466.493 | 4.427.364 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 1.074.907 | 1.357.434 | 1.640.420 | 2.981.836 | 4.565.233 | 4.243.687 |
| Årets resultat | 992.255 | 782.527 | 782.986 | 1.841.416 | 2.083.397 | 1.312.808 |
| Egenkapital i alt | 2.124.907 | 1.907.434 | 2.190.420 | 3.531.836 | 5.115.233 | 5.043.687 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | 2.991.271 | 2.736.660 | 4.822.343 | 7.418.520 | 10.436.030 | 8.544.859 |
| Resultat af primær drift | 1.247.399 | 999.127 | 1.040.875 | 2.399.402 | 2.817.491 | 1.731.542 |
| EBITDA | 1.627.695 | 1.245.430 | 1.411.773 | 2.949.830 | 3.760.231 | 2.459.591 |
| Resultat før skat | 1.273.160 | 1.003.332 | 1.004.321 | 2.361.088 | 2.666.603 | 1.687.261 |
| Årets resultat | 992.255 | 782.527 | 782.986 | 1.841.416 | 2.083.397 | 1.312.808 |
| Personaleomkostninger | 1.363.576 | 1.491.230 | 3.410.570 | 4.434.126 | 6.485.503 | 6.085.268 |
| Af- og nedskrivninger | 380.296 | 246.303 | 370.898 | 550.428 | 942.740 | 728.049 |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | 3 | 3 | 6 | 9 | 13 | 12 |
| Udbytte | 1.000.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 750.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Hovedaktiviteten består i lighed med tidligere år i at udføre støbearbejde samt udføre bygningsvirksomhed.
I årsrapporten for 2020/21 er der konstateret en væsentlig fejl i årsregnskabet, idet salgssummen for tre afhændede driftsmidler, blev indregnet som nettoomsætning i stedet for at blive afgangsført som driftsmateriel. Fejlen har medført, at årets resultat i 2020/21 blev opgjort til 842 t.kr. for meget, samt at balancesummen i 2020/21 blev opgjort 1.034 t.kr. for højt. Fejlen er indregnet direkte på egenkapitalen primo 1. juli 2021, og der er foretaget korrektion af sammenligningstallene for regnskabsåret 2021/22. Korrektionen af ovenstående fejl har endvidere medført en reduktion af årets resultat på 42 t.kr. i regnskabsåret 2021/22 fra 2.083 t.kr. til 2.041 t.kr, samt en reduktion af henholdsvis balancesummen fra 11.935 t.kr. til 10.813 t.kr. og egenkapitalen fra 5.115 t.kr. til 4.231 t.kr.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.