Murerfirmaet Niels Lade Overgaard ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 14.158 | 73.364 | 21.991 | 77.843 | 102.463 | 268.788 | 282.328 | 51.207 | 132.163 |
| Omsætningsaktiver i alt | 315.603 | 331.023 | 325.004 | 743.362 | 688.857 | 593.351 | 438.185 | 292.023 | 445.990 |
| Anlægsaktiver i alt | 36.525 | 59.988 | 33.920 | 20.300 | 10.556 | 82.485 | 105.421 | 76.369 | 0 |
| Aktiver i alt | 352.128 | 391.011 | 358.924 | 763.662 | 699.413 | 675.836 | 543.606 | 368.392 | 445.990 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 364.248 | 453.044 | 410.992 | 755.483 | 383.282 | 593.442 | 340.646 | 236.257 | 342.875 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 364.248 | 453.044 | 410.992 | 755.483 | 383.282 | 593.442 | 340.646 | 236.257 | 342.875 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -62.120 | -112.033 | -106.068 | -41.821 | 211.131 | 32.394 | 152.960 | 82.135 | 53.115 |
| Årets resultat | 74.952 | -49.913 | 5.965 | 64.247 | 252.952 | 130.919 | -34.262 | -70.825 | -29.020 |
| Egenkapital i alt | -12.120 | -62.033 | -56.068 | 8.179 | 261.131 | 82.394 | 202.960 | 132.135 | 103.115 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 391.838 | 414.773 | 328.105 | 372.168 | 706.253 | 601.476 | 796.891 | 565.340 | 492.047 |
| Resultat af primær drift | 101.710 | -60.248 | 9.902 | 85.480 | 360.833 | 168.631 | -38.935 | -77.089 | 6.610 |
| EBITDA | 137.080 | -14.435 | 45.711 | 113.032 | 382.584 | 234.840 | 22.666 | -30.748 | 37.462 |
| Resultat før skat | 96.952 | -63.913 | 6.965 | 83.247 | 324.178 | 168.793 | -44.262 | -88.825 | -20 |
| Årets resultat | 74.952 | -49.913 | 5.965 | 64.247 | 252.952 | 130.919 | -34.262 | -70.825 | -29.020 |
| Personaleomkostninger | 254.758 | 429.208 | 282.394 | 259.136 | 323.669 | 366.636 | 774.225 | 596.088 | 454.585 |
| Af- og nedskrivninger | 35.370 | 45.813 | 35.809 | 27.552 | 21.751 | 66.209 | 61.601 | 46.341 | 30.852 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Udbytte | — | — | — | — | — | — | 0 | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået i drift af murerforretning indenfor renovering, vedligeholdelser og tilbygninger.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Resultatopgørelsen, der omfatter perioden 1. oktober 2024 - 30. september 2025, udviser et resultat på -29.020 kr. mod -70.825 kr. sidste år. Balancen udviser en egenkapital på 103.115 kr..
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.