Rosing 82 Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 4.000.000 kr. (56% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 0 | 17.413 | 30.726 | 101.226 | 197.455 | 275.216 | 485.930 | 361.252 | 261.370 |
| Omsætningsaktiver i alt | 506.000 | 1.924.108 | 1.443.185 | 2.048.750 | 3.000.671 | 3.893.231 | 7.010.740 | 6.142.763 | 7.164.906 |
| Anlægsaktiver i alt | 9.722.000 | 13.017.442 | 16.932.504 | 22.737.020 | 28.236.820 | 29.889.750 | 31.172.879 | 33.013.256 | 35.896.887 |
| Aktiver i alt | 10.228.000 | 14.941.550 | 18.375.689 | 24.785.770 | 31.237.491 | 33.782.981 | 38.183.619 | 39.156.019 | 43.061.793 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 414.000 | 1.910.130 | 1.443.227 | 4.519.808 | 2.739.817 | 2.539.400 | 2.386.554 | 1.398.202 | 2.118.107 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 414.000 | 1.910.130 | 1.443.227 | 4.519.808 | 2.739.817 | 2.539.400 | 2.386.554 | 1.398.202 | 2.118.107 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 2.991.000 | 2.963.978 | 2.949.958 | 5.192.397 | 6.148.636 | 9.170.239 | 12.868.112 | 13.624.220 | 15.018.114 |
| Årets resultat | 3.351.000 | 3.967.921 | 5.101.042 | 5.433.500 | 10.230.603 | 9.747.015 | 9.553.484 | 6.960.752 | 7.185.869 |
| Egenkapital i alt | 9.814.000 | 13.031.420 | 16.932.462 | 20.265.962 | 28.496.566 | 31.243.581 | 35.797.065 | 37.757.817 | 40.943.686 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -9.000 | -4.883 | -6.249 | 9.993 | -27.325 | 85.124 | 86.814 | 80.521 | 86.808 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | -3.119 | -76.890 | 12.642 | 14.332 | 8.039 | 14.326 |
| EBITDA | — | — | — | 9.993 | -27.325 | 85.124 | 86.814 | 80.521 | 86.808 |
| Resultat før skat | 3.350.000 | 3.931.999 | 5.068.900 | 5.419.706 | 10.216.241 | 9.753.105 | 9.609.274 | 7.038.966 | 7.296.941 |
| Årets resultat | 3.351.000 | 3.967.921 | 5.101.042 | 5.433.500 | 10.230.603 | 9.747.015 | 9.553.484 | 6.960.752 | 7.185.869 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | 13.112 | 49.565 | 72.482 | 72.482 | 72.482 | 72.482 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Udbytte | 750.000 | 1.200.000 | 1.400.000 | 2.000.000 | 7.000.000 | 5.000.000 | 4.500.000 | 4.500.000 | 4.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er som holdingvirksomhed, at besidde aktier i Ragnar Ure og Juveler A/S og dermed beslægtet virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for 2024/25 udviser et overskud på kr. 7.185.869, og selskabets balance pr. 30. september 2025 udviser en egenkapital på kr. 40.943.686.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.