Savosolar ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 399.000 | 584.491 | 749.456 | 598.196 | 396.137 | 346.789 | 111.235 | 116.663 | 10.540 |
| Omsætningsaktiver i alt | 694.000 | 883.973 | 1.070.072 | 941.161 | 738.928 | 434.459 | 510.737 | 489.343 | 601.158 |
| Anlægsaktiver i alt | 113.000 | 81.828 | 52.404 | 10.434 | 2.500 | 2.500 | 2.500 | 0 | — |
| Aktiver i alt | 807.000 | 965.801 | 1.122.476 | 951.595 | 741.428 | 436.959 | 513.237 | 489.343 | 601.158 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 394.000 | 383.354 | 393.859 | 498.637 | 374.068 | 318.367 | 338.893 | 129.153 | 203.073 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | 154.990 | 160.725 |
| Gældsforpligtelser i alt | 394.000 | 383.354 | 393.859 | 498.637 | 374.068 | 318.367 | 338.893 | 284.143 | 363.798 |
| Selskabskapital | 51.000 | 51.000 | 51.000 | 51.000 | 51.000 | 51.000 | 51.000 | 51.000 | 51.000 |
| Overført resultat | 361.000 | 531.447 | 277.617 | 251.958 | 16.360 | 67.592 | 123.344 | 154.200 | 186.360 |
| Årets resultat | 126.000 | 170.581 | 146.170 | 124.341 | 64.402 | 51.232 | 55.753 | 30.856 | 32.160 |
| Egenkapital i alt | 412.000 | 582.447 | 728.617 | 452.958 | 367.360 | 118.592 | 174.344 | 205.200 | 237.360 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 2.842.000 | 3.148.817 | 2.747.759 | 2.215.497 | 1.423.834 | 1.323.825 | 1.296.806 | 539.398 | 583.751 |
| Resultat af primær drift | 136.000 | 171.687 | 141.836 | 127.707 | 81.820 | 65.088 | 74.021 | 47.619 | 48.917 |
| EBITDA | 172.000 | 201.111 | 171.260 | 157.131 | 89.754 | 65.088 | — | — | — |
| Resultat før skat | 125.000 | 169.673 | 146.170 | 124.341 | 71.112 | 58.186 | 71.930 | 41.121 | 41.362 |
| Årets resultat | 126.000 | 170.581 | 146.170 | 124.341 | 64.402 | 51.232 | 55.753 | 30.856 | 32.160 |
| Personaleomkostninger | 2.670.000 | 2.947.706 | 2.576.499 | 2.058.366 | 1.334.080 | 1.258.737 | 1.222.785 | 491.779 | 534.834 |
| Af- og nedskrivninger | 36.000 | 29.424 | 29.424 | 29.424 | 7.934 | 0 | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 3 | 4 | 4 | 3 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 |
| Udbytte | — | — | 400.000 | 150.000 | 300.000 | 0 | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025I lighed med tidligere år er hovedaktiviteten kundesupport og teknologudvikling af Meriaura Energy Oy's produkter og tjenester. Resultat af ordinære drift efter skat udgør kr. 32.160. mod t.kr. 31 sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredstillende. Egenkapitalen udgør pr. 31. december 2025 kr. 237.360. Usikkerhed om going concernSavosolar ApS er en del af Summa Defence-koncernen. Koncernens moderselskab er Summa Defence Plc., som har hjemsted i Helsinki. Selskabet er afhængigt af sit moderselskab for at kunne opretholde sin likviditet. Den 13. maj 2026 meddelte koncernens moderselskab, at dets arbejdskapital ikke ville være tilstrækkelig uden yderligere finansiering eller betalingsordninger. Endvidere meddelte moderselskabet den 5. juni 2026, at det havde indgået en aftale om midlertidig finansiering på 8,0 mio. EUR for at styrke sin kortsigtede likviditet og arbejdskapitalposition. Som meddelt af moderselskabet den 15. maj 2026 har koncernen iværksat en strategisk gennemgang med henblik på at fokusere på sine kerneforretningsaktiviteter. Dette kan medføre, at selskabet afvikles i løbet af 2026.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.