DENSIQ ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2022Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CALJAN A/S.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2022
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | 190.041 | 0 | — | — | — | — |
| Omsætningsaktiver i alt | 495.889 | 359.571 | 466.144 | 714.411 | 712.794 | 857.742 |
| Anlægsaktiver i alt | 42.000 | 236.457 | 196.958 | 157.459 | 117.959 | 78.460 |
| Aktiver i alt | 537.889 | 596.028 | 663.102 | 871.870 | 830.753 | 936.202 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 234.175 | 222.419 | 188.560 | 258.011 | 223.846 | 288.277 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 31.250 | 91.063 | 0 | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 234.175 | 222.419 | 219.810 | 349.074 | 223.846 | 288.277 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 253.714 | 316.716 | 386.117 | 467.582 | 555.336 | 597.925 |
| Årets resultat | 52.456 | 63.002 | 69.401 | 81.465 | 87.754 | 42.589 |
| Egenkapital i alt | 303.714 | 366.716 | 436.117 | 517.582 | 605.336 | 647.925 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | 888.260 | 871.040 | 957.759 | 1.066.600 | 1.089.323 | 984.414 |
| Resultat af primær drift | 68.450 | 81.557 | 89.177 | 104.827 | 111.558 | 53.339 |
| EBITDA | 68.450 | 104.599 | 128.676 | 144.326 | 151.057 | 92.838 |
| Resultat før skat | 67.642 | 81.038 | 89.226 | 104.442 | 112.506 | 54.574 |
| Årets resultat | 52.456 | 63.002 | 69.401 | 81.465 | 87.754 | 42.589 |
| Personaleomkostninger | 819.810 | 766.441 | 829.083 | 922.274 | 938.266 | 891.576 |
| Af- og nedskrivninger | 0 | 23.042 | 39.499 | 39.499 | 39.499 | 39.499 |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2022Selskabets væsentligste aktiviteter består i salg, tilpasning, design, fremstilling, montering og levering af lignende services til industrien inden for områderne for pakninger og tætninger.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. januar 2022 - 31. december 2022 udviser et resultat på kr. 42.589, og selskabets balance pr. 31. december 2022 udviser en balancesum på kr. 936.202, og en egenkapital på kr. 647.925. Ledelsen anser årets resultat for værende tilfredsstillende. , Udviklingen i aktiviteter og økonomiske forhold Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. januar 2022 - 31. december 2022 udviser et resultat på kr. 42.589, og selskabets balance pr. 31. december 2022 udviser en balancesum på kr. 936.202, og en egenkapital på kr. 647.925. Ledelsen anser årets resultat for værende tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.