Lasse Vraa Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
0 kr.
Omsætning 2023
Nøgletal
202392,9%
Soliditetsgrad
3,6×
Likviditetsgrad
9,4%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20232023Skattepligtig indkomst -9.750 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst -4.500 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst -4.125 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst -4.000 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst ——
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2023
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Omsætningsaktiver i alt | 26.119 | 22.492 | 18.492 | 14.492 | 14.492 | 9.992 | 100.000 |
| Anlægsaktiver i alt | 0 | 57.064 | 125.354 | 198.313 | 278.999 | 352.620 | 296.890 |
| Aktiver i alt | 26.119 | 79.556 | 143.846 | 212.805 | 293.491 | 362.612 | 396.890 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 24.105 | 24.105 | 24.105 | 24.105 | 28.230 | 28.230 | 27.988 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 24.105 | 24.105 | 24.105 | 24.105 | 28.230 | 28.230 | 27.988 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -47.986 | -34.613 | -38.613 | -42.613 | -46.738 | -51.238 | -60.988 |
| Årets resultat | 1.682 | 53.437 | 64.290 | 68.959 | 76.561 | 69.121 | 34.520 |
| Egenkapital i alt | 2.014 | 55.451 | 119.741 | 188.700 | 265.261 | 334.382 | 368.902 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Omsætning | — | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat af primær drift | -6.975 | -5.000 | -4.000 | -4.000 | -4.125 | -4.500 | -9.750 |
| Resultat før skat | 1.682 | 53.437 | 64.290 | 68.959 | 76.561 | 69.121 | 34.520 |
| Årets resultat | 1.682 | 53.437 | 64.290 | 68.959 | 76.561 | 69.121 | 34.520 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Selskabets aktivitet er besiddelse af kapitalandele og anden formueforvaltning.
Det ordinære resultat efter skat udgør 34.520 kr. mod 69.121 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.