Frederiksberg Tømreren ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2022/23Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet JONAS BJARKE NIELSEN HOLDING ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2023
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | 300 | 300 | 0 | — | 114.446 | 0 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.714.749 | 1.492.428 | 1.610.002 | 2.382.342 | 1.941.939 | 1.576.585 |
| Anlægsaktiver i alt | 165.315 | 115.529 | 105.649 | 113.316 | 206.038 | 249.589 |
| Aktiver i alt | 1.880.064 | 1.607.957 | 1.715.651 | 2.495.658 | 2.147.977 | 1.826.174 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.628.258 | 1.097.245 | 1.233.454 | 1.747.165 | 1.423.043 | 2.344.158 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 0 | 75.871 | 0 | 35.242 | 9.929 | 0 |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.628.258 | 1.173.116 | 1.233.454 | 1.782.407 | 1.432.972 | 2.344.158 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 175.925 | 374.681 | 397.578 | 601.426 | 603.835 | -567.984 |
| Årets resultat | 91.618 | 198.756 | 22.897 | 203.848 | 2.409 | -1.171.819 |
| Egenkapital i alt | 225.925 | 424.681 | 447.578 | 651.426 | 653.835 | -517.984 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | 2.582.611 | 2.430.375 | 2.078.781 | 2.554.655 | 2.884.081 | 1.647.072 |
| Resultat af primær drift | 175.669 | 273.137 | 64.760 | 278.180 | 20.061 | -1.173.468 |
| EBITDA | 222.542 | 322.923 | 84.640 | 280.513 | 55.728 | -1.106.134 |
| Resultat før skat | 131.027 | 258.906 | 47.356 | 266.296 | 11.683 | -1.233.773 |
| Årets resultat | 91.618 | 198.756 | 22.897 | 203.848 | 2.409 | -1.171.819 |
| Personaleomkostninger | 2.360.069 | 2.107.452 | 1.994.141 | 2.274.142 | 2.828.353 | 2.753.206 |
| Af- og nedskrivninger | 46.873 | 49.786 | 19.880 | 2.333 | 35.667 | 67.334 |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | 7 | 5 | 5 | 7 | 7 | 8 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at udøve tømrervirksomhed samt efter direktionens overbevisning hermed beslægtet virksomhed.
Årets bruttofortjeneste udgør 1.647.072 kr. mod 2.884.081 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -1.171.819 kr. mod 2.409 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for utilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.