ELPO ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Poul D. Nielsen Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | — | — | — | 102.492 | 751.401 | 339.607 | 503.319 | 249.574 | 836.601 |
| Omsætningsaktiver i alt | 469.496 | 352.829 | 433.120 | 819.985 | 1.276.071 | 1.625.338 | 1.658.899 | 1.633.365 | 2.198.899 |
| Anlægsaktiver i alt | 126.475 | 114.475 | 102.475 | 40.475 | 4.000 | 79.678 | 40.673 | 66.068 | 61.463 |
| Aktiver i alt | 595.971 | 467.304 | 535.595 | 860.460 | 1.280.071 | 1.705.016 | 1.699.572 | 1.699.433 | 2.260.362 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.447.274 | 1.832.514 | 2.144.627 | 2.293.849 | 2.378.035 | 3.331.570 | 3.595.417 | 3.961.766 | 5.865.331 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.447.274 | 1.832.514 | 2.144.627 | 2.293.849 | 2.378.035 | 3.331.570 | 3.595.417 | 3.961.766 | 5.865.331 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | -931.303 | -1.445.210 | -1.689.032 | -1.513.389 | -1.178.844 | -1.706.554 | -1.975.845 | -2.342.333 | -3.684.969 |
| Årets resultat | -366.095 | -513.907 | -243.822 | 175.643 | 334.545 | -527.709 | -269.292 | -366.488 | -1.342.636 |
| Egenkapital i alt | -851.303 | -1.365.210 | -1.609.032 | -1.433.389 | -1.098.844 | -1.626.554 | -1.895.845 | -2.262.333 | -3.604.969 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -58.346 | -11.527 | -5.565 | 522.334 | 848.586 | -30.424 | 389.100 | 702.354 | -810.365 |
| Resultat af primær drift | -460.358 | -444.891 | -405.979 | 134.099 | 517.230 | -564.991 | -146.100 | 47.504 | -1.141.892 |
| EBITDA | -452.358 | -432.891 | -393.979 | 146.099 | 529.230 | -555.624 | -132.895 | 52.109 | -1.137.287 |
| Resultat før skat | -462.533 | -448.356 | -408.153 | 133.157 | 431.847 | -672.011 | -328.952 | -163.406 | -1.342.636 |
| Årets resultat | -366.095 | -513.907 | -243.822 | 175.643 | 334.545 | -527.709 | -269.292 | -366.488 | -1.342.636 |
| Personaleomkostninger | 394.012 | 421.364 | 388.414 | 376.235 | 319.356 | 525.200 | 511.195 | 650.245 | 326.922 |
| Af- og nedskrivninger | 8.000 | 12.000 | 12.000 | 12.000 | 12.000 | 9.367 | 13.205 | 4.605 | 4.605 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter er at drive virksomhed indenfor transport/spedition, solvarme og handelsvirksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for 2025 udviser et underskud på kr. 1.342.636, og selskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en negativ egenkapital på kr. 3.604.969.Selskabet har som følge af indeværende års underskud fortsat tabt selskabskapitalen, og selskabet er således omfattet af Selskabslovens §119. Selskabets ledelse forventer selskabskapitalen reetableret gennem fremtidig indtjening indenfor de kommende år og/eller gennem kapitalforhøjelse. Selskabets kapitalejere har underskrevet støtteerklæring, hvori kapitalejerne støtter op om selskabets finansiering. Erklæringen er gældende frem til den ordinære generalforsamling i foråret 2027, hvor årsrapporten for 2026 forventes godkendt. Regnskabet er som følge heraf aflagt under forudsætning af fortsat drift.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.