GAP Entreprise ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet GAP Holding af 01.09 2015 ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 1.292.337 | 2.208.042 | 472.208 | 7.221 | 95.123 | 28.834 | 9.362 | 10.911.079 | 10.297.319 |
| Omsætningsaktiver i alt | 17.514.895 | 15.146.749 | 17.500.938 | 27.661.303 | 31.980.765 | 32.072.738 | 45.482.767 | 56.438.489 | 52.635.634 |
| Anlægsaktiver i alt | 5.975.204 | 6.811.185 | 9.142.413 | 10.952.613 | 11.546.094 | 10.016.717 | 6.099.836 | 3.492.564 | 4.489.003 |
| Aktiver i alt | 23.490.099 | 21.957.934 | 26.643.351 | 38.613.916 | 43.526.859 | 42.089.455 | 51.582.603 | 59.931.053 | 57.124.637 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 16.454.437 | 15.061.079 | 16.759.787 | 26.815.228 | 30.564.796 | 27.915.808 | 31.995.291 | 48.915.597 | 28.528.011 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 1.622.357 | 1.439.187 | 1.410.914 | 939.202 | 682.723 | 421.819 | 0 | — | 19.232.744 |
| Gældsforpligtelser i alt | 18.076.794 | 16.500.266 | 18.170.701 | 27.754.430 | 31.247.519 | 28.337.627 | 31.995.291 | 48.915.597 | 47.760.755 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | 5.333.305 | 5.341.506 | 8.330.452 | 8.764.636 | 12.199.340 | 13.671.828 | 19.507.312 | 3.432.193 | 9.275.899 |
| Årets resultat | 3.068.162 | 8.201 | 2.988.950 | 4.434.184 | 3.434.703 | 1.472.487 | 9.252.711 | 12.504.679 | 5.843.706 |
| Egenkapital i alt | 5.413.305 | 5.421.506 | 8.410.452 | 10.844.636 | 12.279.340 | 13.751.828 | 19.587.312 | 11.012.193 | 9.355.899 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | — | — | 76.057.128 | 84.530.665 | 98.478.393 | 112.792.221 | 103.951.340 |
| Resultat af primær drift | 4.221.696 | 535.690 | 4.284.343 | 6.168.368 | 4.019.418 | 2.685.417 | 12.556.453 | 17.264.639 | 8.965.902 |
| EBITDA | 4.738.464 | 1.137.260 | 5.077.272 | 7.360.899 | 5.325.109 | 3.587.056 | 13.002.950 | 17.928.700 | 10.406.878 |
| Resultat før skat | 3.927.609 | 116.247 | 3.861.333 | 5.768.113 | 4.530.591 | 2.048.916 | 12.002.632 | 16.027.737 | 7.540.666 |
| Årets resultat | 3.068.162 | 8.201 | 2.988.950 | 4.434.184 | 3.434.703 | 1.472.487 | 9.252.711 | 12.504.679 | 5.843.706 |
| Personaleomkostninger | 40.858.434 | 35.842.489 | 40.343.358 | 49.484.886 | 70.732.019 | 80.943.609 | 84.894.755 | 90.348.908 | 90.960.444 |
| Af- og nedskrivninger | 516.768 | 601.570 | 792.929 | 1.192.531 | 1.305.691 | 901.639 | 446.497 | 664.061 | 1.440.976 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | 115 | 99 | 107 | 158 | 182 | 167 | 172 | 168 |
| Udbytte | — | — | — | 2.000.000 | 0 | — | — | 7.500.000 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Virksomhedens hovedaktiviteter har, i lighed med tidligere år, bestået i udførelse af insitubetonkonstruktioner samt råhusmontage og beslægtede tjenesteydelser. Virksomhedens primære virkeområde er Storkøbenhavn.
Årets bruttofortjeneste udgør 103.951 t.kr. mod 112.792 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 5.844 t.kr. mod 12.505 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende. Selskabet har i indeværende år indregnet en igangværende forsikringssag vedrørende erstatning for sagsomkostninger afholdt i forbindelse med udbedring af en fejlleverance på et igangværende byggeprojekt. Erstatningen er indregnet under andre driftsindtægter med t.kr. 2.785. Erstatningen er accepteret af modpartens forsikrings selskabet og forventes indbetalt inden slutningen af Juni måned 2026. Sagen har ikke haft en væsentlig likviditetsmæssig betydning, idet leverandører har accepteret tilbagehold på fakturering svarende til en væsentlig del af det forventede provenu.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.