Aurum X ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2021Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet TRAD HOLDING ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 1.694 | 274 | 375 | 13.146 | 30.331 | 47.951 | 2.331 | 18.440 |
| Omsætningsaktiver i alt | 3.661.119 | 3.379.874 | 1.590.033 | 617.848 | 495.731 | 3.644.445 | 715.965 | 729.870 |
| Anlægsaktiver i alt | 555.674 | 812.500 | 2.900.000 | 0 | 218.035 | 40.000 | 2.520.000 | 2.520.000 |
| Aktiver i alt | 4.216.793 | 4.192.374 | 4.490.033 | 617.848 | 713.766 | 3.684.445 | 3.235.965 | 3.249.870 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.709.007 | 1.593.845 | 1.661.284 | 692.261 | 1.830.684 | 4.783.891 | 4.668.262 | 5.818.554 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.709.007 | 1.593.845 | 1.661.284 | 692.261 | 1.830.684 | 4.783.891 | 4.668.262 | 5.818.554 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | 2.427.786 | 2.518.529 | 2.748.749 | -154.413 | -1.196.918 | -1.179.446 | -1.512.297 | -2.648.683 |
| Årets resultat | 2.868.660 | 90.743 | 230.220 | -2.903.162 | -246.863 | 17.695 | -332.851 | -1.136.386 |
| Egenkapital i alt | 2.507.786 | 2.598.529 | 2.828.749 | -74.413 | -1.116.918 | -1.099.446 | -1.432.297 | -2.568.683 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | -98.482 | -52.892 | -1.814.756 | -286.209 | -258.318 | 29.176 | -91.239 | 15.691 |
| Resultat af primær drift | -98.482 | -52.892 | -1.814.756 | -286.209 | -258.318 | 29.176 | -91.239 | -923.705 |
| Resultat før skat | 2.848.741 | 43.899 | 215.406 | -2.841.304 | -315.081 | 4.352 | -152.482 | -1.136.386 |
| Årets resultat | 2.868.660 | 90.743 | 230.220 | -2.903.162 | -246.863 | 17.695 | -332.851 | -1.136.386 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | 939.396 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets væsentligste aktiviteter består i at drive investeringsvirksomhed og dermed beslægtet virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. januar 2024 - 31. december 2024 udviser et resultat på kr. -1.136.387, og selskabets balance pr. 31. december 2024 udviser en balancesum på kr. 3.249.870, og en egenkapital på kr. -2.568.683. , Udviklingen i aktiviteter og økonomiske forhold Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. januar 2024 - 31. december 2024 udviser et resultat på kr. -1.136.387, og selskabets balance pr. 31. december 2024 udviser en balancesum på kr. 3.249.870, og en egenkapital på kr. -2.568.683.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.