VR Grus & Jord ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Investeringsanpartsselskabet Højvang.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 210.051 | 66.110 | 42.699 | 11.165 | 34.392 | 0 | 2.049 | 16.984 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.144.436 | 1.065.638 | 1.359.337 | 2.148.107 | 2.713.931 | 3.174.739 | 3.378.996 | 3.565.863 |
| Anlægsaktiver i alt | 2.335.085 | 2.182.818 | 2.030.551 | 1.878.284 | 1.726.017 | 1.573.750 | 1.522.665 | 1.522.665 |
| Aktiver i alt | 3.479.521 | 3.248.456 | 3.389.888 | 4.026.391 | 4.439.948 | 4.748.489 | 4.901.661 | 5.088.528 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.936.805 | 2.514.519 | 2.581.820 | 2.916.072 | 3.071.833 | 3.284.301 | 3.376.378 | 3.546.764 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.936.805 | 2.514.519 | 2.581.820 | 2.916.072 | 3.071.833 | 3.284.301 | 3.376.378 | 3.546.764 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | 462.716 | 653.937 | 728.068 | 1.030.319 | 1.288.115 | 1.384.188 | 1.445.283 | 1.461.764 |
| Årets resultat | 203.667 | 191.221 | 74.131 | 302.251 | 257.796 | 96.073 | 61.095 | 16.481 |
| Egenkapital i alt | 542.716 | 733.937 | 808.068 | 1.110.319 | 1.368.115 | 1.464.188 | 1.525.283 | 1.541.764 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 556.900 | 533.911 | 354.218 | 638.200 | 557.798 | 344.134 | 161.501 | 36.628 |
| Resultat af primær drift | 404.633 | 381.644 | 201.951 | 485.933 | 405.531 | 191.867 | 110.416 | 36.628 |
| EBITDA | 556.900 | 533.911 | 354.218 | 638.200 | 557.798 | 344.134 | 161.501 | 36.628 |
| Resultat før skat | 304.053 | 288.102 | 137.975 | 430.448 | 373.450 | 166.118 | 92.757 | 21.154 |
| Årets resultat | 203.667 | 191.221 | 74.131 | 302.251 | 257.796 | 96.073 | 61.095 | 16.481 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 152.267 | 152.267 | 152.267 | 152.267 | 152.267 | 152.267 | 51.085 | 0 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet består i opbevaring af jord i grusgrav og hermed beslægtet virksomhed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttofortjeneste udgør 36.628 kr. mod 161.501 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 16.481 kr. mod 61.095 kr. sidste år. Balancen udviser en egenkapital på 1.541.764 kr.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.