NJD ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet ND Finans ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 808 | 150.719 | 135.717 | 12.319 | 155.823 | 32.295 | 290.758 | 240.108 | 10.067 |
| Omsætningsaktiver i alt | 54.745 | 225.927 | 211.521 | 87.897 | 233.985 | 409.603 | 580.565 | 381.192 | 111.734 |
| Anlægsaktiver i alt | 27.557.287 | 60.339.826 | 59.887.671 | 59.435.520 | 59.583.556 | 59.760.340 | 60.143.379 | 59.655.172 | 59.297.554 |
| Aktiver i alt | 27.612.032 | 60.565.753 | 60.099.192 | 59.523.417 | 59.817.541 | 60.169.943 | 60.723.944 | 60.036.364 | 59.409.288 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 10.652.030 | 23.727.362 | 24.319.492 | 24.666.342 | 22.283.476 | 23.250.555 | 25.081.830 | 25.624.502 | 26.606.172 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 15.536.449 | 34.643.730 | 32.383.639 | 29.990.771 | 31.505.222 | 29.827.777 | 28.542.203 | 27.021.395 | 25.424.243 |
| Gældsforpligtelser i alt | 26.188.479 | 58.371.092 | 56.703.131 | 54.657.113 | 53.788.698 | 53.078.332 | 53.624.033 | 52.645.897 | 52.030.415 |
| Selskabskapital | 90.000 | 90.000 | 90.000 | 90.000 | 90.000 | 90.000 | 90.000 | 90.000 | 90.000 |
| Overført resultat | 1.042.201 | 1.706.590 | 2.796.135 | 4.152.460 | 5.191.197 | 6.146.421 | 6.050.601 | 6.235.443 | 6.225.868 |
| Årets resultat | 805.262 | 664.389 | 1.089.544 | 1.356.325 | 1.038.736 | 955.224 | -95.820 | 184.843 | -9.575 |
| Egenkapital i alt | 1.132.201 | 1.796.590 | 2.886.135 | 4.242.460 | 5.281.197 | 6.236.421 | 6.140.601 | 6.325.443 | 6.315.868 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 1.901.196 | 2.225.785 | 3.101.218 | 3.328.873 | 3.065.164 | 2.857.127 | 2.646.267 | 2.751.460 | 2.842.312 |
| Resultat af primær drift | 1.779.119 | 1.748.724 | 2.649.065 | 2.876.720 | 2.612.009 | 2.383.912 | 2.157.491 | 2.202.989 | 2.064.499 |
| EBITDA | 1.901.196 | 2.225.785 | 3.101.218 | 3.328.873 | 3.065.164 | 2.857.127 | 2.646.267 | 2.691.196 | 2.548.626 |
| Resultat før skat | 1.032.394 | 851.760 | 1.396.847 | 1.738.863 | 1.332.004 | 1.224.644 | -122.820 | 238.615 | -11.594 |
| Årets resultat | 805.262 | 664.389 | 1.089.544 | 1.356.325 | 1.038.736 | 955.224 | -95.820 | 184.843 | -9.575 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | 60.264 | 293.686 |
| Af- og nedskrivninger | 122.077 | 477.061 | 452.153 | 452.153 | 453.155 | 473.215 | 488.776 | 488.207 | 484.127 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | 0 | 0 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets hovedaktivitet består i lighed med tidligere år i, at køb, salg og udlejning af fast ejendom samt dermed beslægtet virksomhed, herunder udlejning mv.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Det ordinære resultat efter skat udgør -10 t.kr. mod 185 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende. KapitalberedskabFortsat drift forudsætter at selskabets og selskabets tilknyttede virksomheders indtjening forbedres, og at de eksisterende kreditfaciliteter kan opretholdes og eventuelt udvides, hvis et yderligere likviditetsbehov opstår. Der budgetteres for regnskabsåret 2026 med et positivt driftsoverskud og tilstrækkelig likviditet i 2026 på koncernniveau til at modervirksomheden fortsat kan støtte selskabet i henhold til den afgivne støtteerklæring, der sikrer likviditeten frem til den ordinære generalforsamling i 2027. I forbindelse med refinansieringen af koncernens lån, har koncernen efter regnskabsårets udløb opnået finansierng hos koncernens bankforbindelse på 8 mio. kr., hvilket ledelsen anser for at være tilstrækkeligt til at indfri koncernens forpligtelser 12 måneder fra balancedagen. Årsrapporten er derfor aflagt under forudsætning af fortsat drift.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.