TØMRERFIRMAET SØREN ROBAK ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
317.205 kr.-8,2%
Bruttofortjeneste 2022
+12,6%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2017–2022
Nøgletal
202547,7%
Soliditetsgrad
1,9×
Likviditetsgrad
-44,6%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet ROBAK HOLDING ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 211.376 | 19.897 | 1.495 | 403.192 | 220.771 | 203.835 | 376.488 | 108.772 | 120.253 |
| Omsætningsaktiver i alt | 353.876 | 352.035 | 285.866 | 488.515 | 414.738 | 526.869 | 561.045 | 211.657 | 154.882 |
| Anlægsaktiver i alt | 12.261 | 0 | — | 0 | 0 | 0 | — | — | — |
| Aktiver i alt | 366.137 | 352.035 | 285.866 | 488.515 | 414.738 | 526.869 | 561.045 | 211.657 | 154.882 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 228.734 | 188.476 | 190.428 | 303.440 | 236.697 | 309.077 | 366.493 | 104.706 | 80.931 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 228.734 | 188.476 | 190.428 | 303.440 | 236.697 | 309.077 | 366.493 | 104.706 | 80.931 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | 57.403 | 82.060 | 15.438 | 100.875 | 95.374 | 133.831 | 114.552 | 26.951 | -6.049 |
| Årets resultat | 34.131 | 24.657 | -66.622 | 85.437 | -5.501 | 38.457 | -19.279 | -87.602 | -32.999 |
| Egenkapital i alt | 137.403 | 162.060 | 95.438 | 180.875 | 175.374 | 213.831 | 194.552 | 106.951 | 73.951 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 175.074 | 407.576 | 319.643 | 515.977 | 345.414 | 317.205 | — | — | — |
| Resultat af primær drift | — | — | — | 113.411 | -2.000 | 56.750 | -18.358 | -84.406 | -31.677 |
| Resultat før skat | — | — | — | 109.937 | -7.034 | 51.622 | -23.240 | -87.602 | -32.999 |
| Årets resultat | 34.131 | 24.657 | -66.622 | 85.437 | -5.501 | 38.457 | -19.279 | -87.602 | -32.999 |
| Personaleomkostninger | 112.380 | 370.285 | 401.193 | 402.566 | 347.414 | 260.455 | 457.540 | 4.075 | 0 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | 1 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at drive tømrervirksomhed samt anden efter direktionens skøn hermed beslægtet virksomhed.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.