By Malling & Jensen ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 100.000 kr. (269% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Holm & Malling Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 1.569.922 | 1.215.176 | 1.899.988 | 2.213.527 | 1.879.937 | 2.113.544 | 1.581.840 | 650.464 | 278.535 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.763.353 | 1.609.240 | 2.228.821 | 3.017.230 | 2.592.372 | 2.665.424 | 2.335.293 | 2.414.438 | 1.972.594 |
| Anlægsaktiver i alt | 98.170 | 314.977 | 285.994 | 270.144 | 237.922 | 153.790 | 85.024 | 151.691 | 112.677 |
| Aktiver i alt | 1.861.523 | 1.924.217 | 2.514.815 | 3.287.374 | 2.830.294 | 2.819.214 | 2.420.317 | 2.566.129 | 2.085.271 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 704.143 | 806.509 | 1.212.701 | 1.588.260 | 769.650 | 909.529 | 959.322 | 885.904 | 967.922 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 21.864 | 66.894 | 67.647 | 69.066 | 0 | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 704.143 | 806.509 | 1.234.565 | 1.655.154 | 837.297 | 978.595 | 959.322 | 885.904 | 967.922 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | 275.380 | 226.708 | 588.250 | 1.341.220 | 1.402.997 | 1.155.619 | 1.000.995 | 1.000.225 | 937.349 |
| Årets resultat | 527.579 | 751.328 | 961.542 | 952.970 | 561.777 | 352.622 | 225.376 | 599.230 | 37.124 |
| Egenkapital i alt | 1.155.380 | 1.106.708 | 1.268.250 | 1.621.220 | 1.982.997 | 1.835.619 | 1.460.995 | 1.680.225 | 1.117.349 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 1.510.846 | 2.294.936 | 2.734.521 | 3.304.248 | 2.819.467 | 3.459.487 | 3.587.317 | 3.663.453 | 3.250.246 |
| Resultat af primær drift | 679.629 | 972.512 | 1.237.579 | 1.246.783 | 733.792 | 458.266 | 285.463 | 731.429 | 37.855 |
| EBITDA | 681.523 | 1.007.344 | 1.305.685 | 1.322.941 | 819.916 | 548.494 | 356.421 | 780.152 | 78.094 |
| Resultat før skat | 679.629 | 972.512 | 1.235.126 | 1.226.398 | 729.233 | 454.668 | 293.157 | 771.071 | 52.456 |
| Årets resultat | 527.579 | 751.328 | 961.542 | 952.970 | 561.777 | 352.622 | 225.376 | 599.230 | 37.124 |
| Personaleomkostninger | 829.323 | 1.287.592 | 1.428.836 | 1.981.307 | 1.999.551 | 2.910.993 | 3.230.896 | 2.883.301 | 3.172.152 |
| Af- og nedskrivninger | 1.894 | 34.832 | 68.106 | 76.158 | 86.124 | 90.228 | 70.958 | 48.723 | 40.239 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 1 | 2 | 2 | 3 | 3 | 4 | 5 | 4 | 4 |
| Udbytte | 800.000 | 800.000 | 600.000 | 200.000 | 500.000 | 600.000 | 380.000 | 600.000 | 100.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets hovedaktivitet er udførelse af skønhedsbehandlinger baseret på dermatologiske fillers og botox samt dermed beslægtet virksomhed.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.