HMR Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 135.000 kr. (136% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Omsætningsaktiver i alt | 828.117 | 323.822 | — | — | 315.669 | 314.650 | 318.260 | 383.469 | 126.389 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.024.036 | 1.973.950 | — | — | 1.980.019 | 2.248.291 | 2.342.883 | 2.643.794 | 2.620.577 |
| Aktiver i alt | 1.852.153 | 2.297.772 | 2.047.735 | 2.249.561 | 2.295.688 | 2.562.941 | 2.661.143 | 3.027.263 | 2.746.966 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 765.767 | 189.513 | — | — | 470.392 | 471.938 | 470.016 | 508.746 | 264.153 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
| Gældsforpligtelser i alt | 765.767 | 189.513 | — | — | 470.392 | 471.938 | 470.016 | 508.746 | 264.153 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | 185.455 | 149.413 | 124.175 | 256 | 0 | — | — | 26.479 | -1.008 |
| Årets resultat | 192.626 | 241.872 | -304.546 | 174.557 | 173.627 | 365.706 | 185.124 | 367.390 | 99.296 |
| Egenkapital i alt | 1.086.386 | 2.108.258 | 1.695.712 | 1.759.669 | 1.825.296 | 2.091.003 | 2.191.127 | 2.518.517 | 2.482.813 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -10.625 | -26.938 | -18.000 | -12.375 | -10.625 | -11.000 | -8.800 | — | -13.825 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | -10.625 | -11.000 | -8.800 | -9.000 | -13.825 |
| Resultat før skat | — | — | -304.546 | 174.557 | — | — | — | 367.390 | 99.296 |
| Årets resultat | 192.626 | 241.872 | -304.546 | 174.557 | 173.627 | 365.706 | 185.124 | 367.390 | 99.296 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | 0 | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Udbytte | — | — | 110.600 | 108.000 | 0 | — | — | 40.000 | 135.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Virksomhedens væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år at eje anparter i FMR Maskiner ApS.
Selskabet har fortsat sine normale driftsaktiviteter. Der har ikke været enkeltstående begivenheder i regnskabsåret, som er af så væsentlig karakter, at det kræver omtale i ledelsesberetningen. Årets udvikling og resultat anses for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.