ProCon VVS ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2022Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet ProCon VVS Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2022
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | 81.070 | 113.621 | 2.634 | 121.141 | 25.333 | 667.853 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.420.117 | 1.087.941 | 1.776.170 | 2.323.140 | 3.663.303 | 2.983.268 |
| Anlægsaktiver i alt | 266.569 | 245.415 | 98.646 | 738.322 | 644.475 | 543.067 |
| Aktiver i alt | 1.686.686 | 1.333.356 | 1.874.816 | 3.061.462 | 4.307.778 | 3.526.335 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.557.709 | 1.186.155 | 1.704.181 | 2.304.902 | 3.495.452 | 2.035.846 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.557.709 | 1.186.155 | 1.704.181 | 2.304.902 | 3.495.452 | 2.035.846 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | 48.977 | 67.201 | 90.635 | 134.945 | 319.092 | 1.065.639 |
| Årets resultat | 13.090 | 18.224 | 23.434 | 44.310 | 74.147 | 636.547 |
| Egenkapital i alt | 128.977 | 147.201 | 170.635 | 643.945 | 718.092 | 1.354.639 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | 3.062.031 | 4.101.754 | 4.573.742 | 5.471.813 |
| Resultat af primær drift | 92.691 | 79.854 | 51.866 | 84.883 | 166.890 | 1.004.537 |
| EBITDA | 159.510 | 141.086 | 91.352 | 118.010 | 458.005 | 1.260.269 |
| Resultat før skat | 32.466 | 43.197 | 39.961 | 63.276 | 121.220 | 941.391 |
| Årets resultat | 13.090 | 18.224 | 23.434 | 44.310 | 74.147 | 636.547 |
| Personaleomkostninger | 3.234.197 | 2.427.860 | 2.961.877 | 3.973.089 | 4.111.417 | 4.192.589 |
| Af- og nedskrivninger | 66.819 | 61.232 | 39.486 | 33.127 | 291.115 | 255.732 |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | — | 6 | 6 | 6 | 7 | 7 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2022Selskabets væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år bestået af VVS & Blikkenslagerforretning.
Selskabet har fortsat sine normale driftsaktiviteter og har leveret et tilfredsstillende resultat, der yderligere medvirker til at styrke selskabets egenkapital. Årets resultat anses for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.