Info:Revision Holding 2008 II ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Der er ingen data for dette nøgletal.
Nøgletal
2024Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 650.000 kr. (159% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | — | — | 9.702 | 9.637 | 9.564 | 10.678 | 12.086 | 11.673 |
| Omsætningsaktiver i alt | 906.698 | 812.968 | 760.384 | 680.451 | 626.707 | 549.956 | 913.880 | 815.165 |
| Anlægsaktiver i alt | 20.709.999 | 19.148.436 | 17.586.873 | 16.025.311 | 14.463.751 | 12.902.186 | 11.340.623 | 9.779.060 |
| Aktiver i alt | 21.616.697 | 19.961.404 | 18.347.257 | 16.705.762 | 15.090.458 | 13.452.142 | 12.254.503 | 10.594.225 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.803.677 | 1.722.617 | 1.675.852 | 1.608.424 | 1.566.392 | 1.535.912 | 1.852.975 | 1.921.016 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 14.712.500 | 13.375.000 | 12.037.500 | 10.700.000 | 9.362.500 | 8.025.000 | 6.687.500 | 5.350.000 |
| Gældsforpligtelser i alt | 16.516.177 | 15.097.617 | 13.713.352 | 12.308.424 | 10.928.892 | 9.560.912 | 8.540.475 | 7.271.016 |
| Selskabskapital | 97.500 | 97.500 | 97.500 | 97.500 | 97.500 | 97.500 | 97.500 | 97.500 |
| Overført resultat | 4.281.997 | 4.081.325 | 3.880.636 | 3.674.838 | 3.439.066 | 3.168.730 | 2.816.528 | 2.575.709 |
| Årets resultat | 520.424 | 484.290 | 455.080 | 419.202 | 389.228 | 354.664 | 447.798 | 409.181 |
| Egenkapital i alt | 5.100.520 | 4.863.787 | 4.633.905 | 4.397.338 | 4.161.566 | 3.891.230 | 3.714.028 | 3.323.209 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 667.230 | 620.910 | 583.472 | 537.483 | 499.023 | 454.704 | 574.125 | 524.773 |
| Årets resultat | 520.424 | 484.290 | 455.080 | 419.202 | 389.228 | 354.664 | 447.798 | 409.181 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | 0 | — | — | — | — | 0 |
| Udbytte | 721.023 | 684.962 | 655.769 | 625.000 | 625.000 | 625.000 | 800.000 | 650.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets formål er at udøve investeringsvirksomhed knyttet til et tidligere ejerskifte i revisionsselskabet inforevision statsautoriseret revisionsaktieselskab.
Resultatet af selskabets aktiviteter udviste i regnskabsåret et resultat på DKK 409.181 mod DKK 447.798 sidste år. Egenkapitalen udgjorde på balancedagen DKK 3.323.209. Ledelsen anser resultatet for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.