BL Solinvest ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
-4.445 kr.+45,8%
Bruttofortjeneste 2024
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst -38.555 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst -74.378 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst -18.698 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst -18.979 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst -17.768 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst -15.576 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Anlægsaktiver i alt | 155.000 | 154.000 | 107.000 | 0 | 0 | 74.000 | 21.000 | 0 |
| Aktiver i alt | 155.000 | 154.000 | 107.000 | 0 | 0 | 74.000 | 21.000 | 0 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 353.600 | 369.132 | 384.708 | 402.476 | 421.455 | 440.153 | 461.531 | 479.086 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 353.600 | 369.132 | 384.708 | 402.476 | 421.455 | 440.153 | 461.531 | 479.086 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | -278.600 | -295.132 | -357.708 | -482.476 | -501.455 | -446.153 | -520.531 | -559.086 |
| Årets resultat | -94.287 | -16.532 | -62.576 | -124.768 | -18.979 | 55.302 | -74.378 | -38.555 |
| Egenkapital i alt | -198.600 | -215.132 | -277.708 | -402.476 | -421.455 | -366.153 | -440.531 | -479.086 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | -4.581 | -5.064 | -4.650 | -6.345 | -7.022 | -6.748 | -8.203 | -4.445 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | -7.022 | -6.748 | -8.203 | -4.445 |
| Resultat før skat | -94.287 | -16.532 | -62.576 | -124.768 | -18.979 | 55.302 | -74.378 | -38.555 |
| Årets resultat | -94.287 | -16.532 | -62.576 | -124.768 | -18.979 | 55.302 | -74.378 | -38.555 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | 1 | 0 | 1 |
| Udbytte | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år bestået af at eje kapitalandele i energiprojekter.
Selskabet har tabt mere end 50% af egenkapitalen. Som følge heraf kan ledelsen ifalde ansvar i henhold til selskabslovens §119.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.