Vangskov Biler A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 158.800 kr. (49% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Vangskov Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Omsætningsaktiver i alt | 5.307.782 | 7.062.076 | 11.422.834 | 12.024.099 | 10.230.049 | 15.789.041 | 19.684.860 | 13.791.969 | 18.577.805 |
| Anlægsaktiver i alt | 382.076 | 15.000 | 1.644.329 | 1.789.686 | 2.801.299 | 1.260.232 | 1.286.531 | 1.063.770 | 1.087.770 |
| Aktiver i alt | 5.689.858 | 7.077.076 | 13.067.163 | 13.813.785 | 13.031.348 | 17.049.273 | 20.971.391 | 14.855.739 | 19.665.575 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 4.087.521 | 4.722.736 | 10.148.756 | 6.175.183 | 4.752.169 | 12.051.169 | 15.673.789 | 9.585.578 | 14.208.353 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 100.082 | 3.682.325 | 3.355.716 | 19.500 | 0 | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 4.087.521 | 4.722.736 | 10.248.838 | 9.857.508 | 8.107.885 | 12.070.669 | 15.673.789 | 9.585.578 | 14.208.353 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 |
| Overført resultat | 1.099.461 | 424.340 | 2.295.146 | 2.756.277 | 4.409.063 | 4.460.804 | 4.775.602 | 4.735.161 | 4.898.422 |
| Årets resultat | 877.668 | 857.803 | 700.201 | 1.261.131 | 1.767.185 | 169.541 | 436.798 | 94.559 | 322.061 |
| Egenkapital i alt | 1.602.337 | 2.354.340 | 2.805.746 | 3.956.277 | 4.923.463 | 4.978.604 | 5.297.602 | 5.270.161 | 5.457.222 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 2.980.712 | 3.363.164 | 3.846.077 | 6.273.694 | 7.591.074 | 5.664.385 | 5.827.000 | 7.395.878 | 8.370.641 |
| Resultat af primær drift | 937.261 | 1.176.478 | 1.176.687 | 1.874.027 | 2.584.637 | 907.818 | 1.203.432 | 751.718 | 754.987 |
| EBITDA | 1.004.728 | 1.176.478 | 1.203.613 | 2.231.760 | 3.238.571 | 1.096.508 | 1.407.133 | 974.479 | 979.987 |
| Resultat før skat | 1.041.542 | 1.101.715 | 901.779 | 1.625.138 | 2.273.259 | 224.356 | 564.937 | 130.523 | 422.790 |
| Årets resultat | 877.668 | 857.803 | 700.201 | 1.261.131 | 1.767.185 | 169.541 | 436.798 | 94.559 | 322.061 |
| Personaleomkostninger | 1.975.984 | 2.186.686 | 2.642.464 | 4.041.934 | 4.352.503 | 4.567.877 | 4.419.867 | 6.421.399 | 7.390.654 |
| Af- og nedskrivninger | 67.467 | 0 | 26.926 | 357.733 | 653.934 | 188.690 | 203.701 | 222.761 | 225.000 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 4 | 5 | 6 | 8 | 8 | 8 | 8 | 11 | 14 |
| Udbytte | 105.800 | 1.850.000 | 110.600 | 800.000 | 114.400 | 117.800 | 122.000 | 135.000 | 158.800 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets hovedaktivitet har i lighed med tidligere år bestået af køb, salg og reparation af biler samt dermed beslægtede aktiviteter, herunder skadecenter, udlejning af biler og øvrige serviceydelser inden for autobranchen. Selskabet arbejder med en samlet forretningsmodel, hvor bilsalg, værksted, skadecenter og udlejningsaktiviteter understøtter hinanden med henblik på at skabe langsigtet vækst og en stabil indtjening.
Regnskabsåret 2025 var præget af et fortsat udfordrende marked for bilhandel med betydelig priskonkurrence, stigende finansieringsomkostninger og et generelt pres på avancerne i branchen. På trods af disse markedsvilkår har selskabet fastholdt et højt aktivitetsniveau og gennemført en række strategiske investeringer med henblik på at styrke virksomhedens langsigtede konkurrenceevne. Der er blandt andet investeret i organisation, medarbejdere, kompetenceudvikling og kapacitet, ligesom selskabet har omlagt en væsentlig del af sit billager mod nyere elbiler for at imødekomme den ændrede efterspørgsel i markedet. Det stigende aktivitetsniveau har samtidig nødvendiggjort en udvidelse af organisationen. Selskabet har i regnskabsåret øget antallet af medarbejdere for at understøtte den fortsatte vækst, styrke værksteds- og skadecenteraktiviteterne samt sikre den ønskede kvalitet og kapacitet i driften. Denne udvikling har medført en væsentligt højere kapitalbinding i varelageret. Historisk bestod en stor del af selskabets lager af benzin- og dieselbiler, hvor en betydelig del af bilens værdi udgjorde registreringsafgiften. Registreringsafgiften blev først afregnet ved bilens salg og medførte derfor en forholdsvis begrænset kapitalbinding i lageret. For elbiler er situationen anderledes. Bilernes værdi består i langt højere grad af selve køretøjets handelsværdi, mens registreringsafgiften udgør en væsentligt mindre
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.