Varmeteknik Nord ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet HMIP HOLDING ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 0 | 1.738 | 4.083 | 2.986 | 1.838 | 42.275 | 2.469 | 2.399 |
| Omsætningsaktiver i alt | 832.000 | 343.129 | 132.607 | 85.969 | 82.921 | 75.282 | 54.328 | 54.618 |
| Anlægsaktiver i alt | 19.000 | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 851.000 | 343.129 | 132.607 | 85.969 | 82.921 | 75.282 | 54.328 | 54.618 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 882.000 | 864.295 | 676.213 | 658.923 | 680.258 | 10.000 | 12.691 | 22.937 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 882.000 | 864.295 | 676.213 | 658.923 | 680.258 | 10.000 | 12.691 | 22.937 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | -111.000 | -601.166 | -623.606 | -652.954 | -677.337 | -14.718 | -38.363 | -48.319 |
| Årets resultat | -18.000 | -489.686 | -22.441 | -29.347 | -24.383 | -7.639 | -23.645 | -9.956 |
| Egenkapital i alt | -31.000 | -521.166 | -543.606 | -572.954 | -597.337 | 65.282 | 41.637 | 31.681 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 106.000 | -611.776 | -12.861 | -24.291 | -18.339 | -9.655 | -31.168 | -13.456 |
| Resultat af primær drift | 7.000 | -611.776 | -12.861 | -24.291 | -18.339 | -9.655 | -31.168 | -13.456 |
| EBITDA | 106.000 | -611.776 | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | -23.000 | -627.796 | -28.799 | -37.625 | -31.260 | -9.793 | -30.314 | -12.764 |
| Årets resultat | -18.000 | -489.686 | -22.441 | -29.347 | -24.383 | -7.639 | -23.645 | -9.956 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 99.000 | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets aktivitet bestod tidligere i installation og servicering af olieanlæg, gasfyr samt solcelle- og varmeanlæg. Selskabet har frasolgt aktiviteten.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttotab udgør -13 t.kr. mod -31 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -10 t.kr. mod -24 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat som efter forventningerne. Selskabet har tabt mere end halvdelen af selskabskapitalen. Selskabets ledelse vil på generalforsamlingen redegøre nærmere for selskabets økonomiske stilling. Selskabet forventes lukket med betalingserklæring i løbet af 2025.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.