Ensinger Danmark A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
7.111.486 kr.+6,7%
Bruttofortjeneste 2025/26
+5,5%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2017/18–2025/26
Nøgletal
2025/261.888.236 kr.
EBITDA
56,9%
Soliditetsgrad
2,3×
Likviditetsgrad
8,4%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 1.473.435 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 523.765 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 2.033.612 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 508.042 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 100.245 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst -43.471 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 528.080 | 238.752 | 1.285.733 | 647.432 | 2.269.643 | 2.914.070 | 683.570 | 427.698 | 3.988.810 |
| Omsætningsaktiver i alt | 13.857.065 | 14.921.533 | 15.139.324 | 14.981.747 | 18.255.685 | 24.972.665 | 20.742.979 | 22.754.494 | 25.342.348 |
| Anlægsaktiver i alt | 2.162.609 | 2.561.508 | 2.376.043 | 1.803.906 | 1.186.086 | 1.006.176 | 890.490 | 833.027 | 711.848 |
| Aktiver i alt | 16.019.674 | 17.483.041 | 17.515.367 | 16.785.653 | 19.441.771 | 25.978.841 | 21.633.469 | 23.587.521 | 26.054.196 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 6.822.750 | 8.799.693 | 8.937.389 | 8.363.639 | 10.371.795 | 13.872.026 | 9.775.868 | 10.001.961 | 11.218.927 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 249.169 | 412.485 | 0 | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 6.822.750 | 8.799.693 | 9.186.558 | 8.776.124 | 10.371.795 | 13.872.026 | 9.775.868 | 10.001.961 | 11.218.927 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 8.696.924 | 8.183.348 | 7.828.809 | 7.509.529 | 8.569.976 | 11.606.815 | 11.357.601 | 13.085.560 | 14.335.269 |
| Årets resultat | -60.810 | -513.576 | -354.539 | -319.280 | 1.060.447 | 3.036.839 | -249.214 | 1.727.959 | 1.249.709 |
| Egenkapital i alt | 9.196.924 | 8.683.348 | 8.328.809 | 8.009.529 | 9.069.976 | 12.106.815 | 11.857.601 | 13.585.560 | 14.835.269 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 4.651.119 | 4.647.264 | 4.562.915 | 4.585.042 | 5.379.778 | 7.081.950 | 5.768.309 | 6.667.718 | 7.111.486 |
| Resultat af primær drift | -107.702 | -580.241 | -410.238 | -378.470 | 168.401 | 2.159.444 | 692.519 | 1.609.360 | 1.705.841 |
| EBITDA | 457.004 | 27.995 | 221.178 | 268.839 | 827.395 | 2.339.354 | 873.648 | 1.781.545 | 1.888.236 |
| Resultat før skat | -60.810 | -513.576 | -354.539 | -319.280 | 68.632 | 2.017.719 | 482.421 | 1.423.288 | 1.719.089 |
| Årets resultat | -60.810 | -513.576 | -354.539 | -319.280 | 1.060.447 | 3.036.839 | -249.214 | 1.727.959 | 1.249.709 |
| Personaleomkostninger | 4.194.115 | 4.619.269 | 4.341.737 | 4.316.203 | 4.552.383 | 4.742.596 | 4.894.661 | 4.886.173 | 5.223.250 |
| Af- og nedskrivninger | 564.706 | 608.236 | 631.416 | 647.309 | 658.994 | 179.910 | 181.129 | 172.185 | 182.395 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets hovedaktivitet består i handel, tilvirkning af halvfabrikata, produktion og dermed beslægtet virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for 2025/26 udviser et overskud på kr. 1.249.709, og selskabets balance pr. 31. marts 2026 udviser en egenkapital på kr. 14.835.269.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.