Meta Film Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 2.894 | 5.394 | 4.439 | 3.512 | 0 | — | — | — |
| Omsætningsaktiver i alt | 33.804 | 43.300 | 4.439 | 3.512 | 18.000 | 18.000 | 0 | 722.422 |
| Anlægsaktiver i alt | 3.936.903 | 5.405.662 | 5.590.978 | 4.280.410 | 6.760.543 | 4.939.438 | 1.939.477 | 665.788 |
| Aktiver i alt | 3.970.707 | 5.448.962 | 5.595.417 | 4.283.922 | 6.778.543 | 4.957.438 | 1.939.477 | 1.388.210 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 373.432 | 403.432 | 938.200 | 961.946 | 1.017.215 | 1.297.770 | 1.420.436 | 2.260.364 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 373.432 | 403.432 | 938.200 | 961.946 | 1.017.215 | 1.297.770 | 1.420.436 | 2.260.364 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | -200.450 | 21.046 | -24.583 | -49.256 | -90.037 | -205.719 | -2.959.055 | -3.363.352 |
| Årets resultat | 832.842 | 1.518.613 | 344.426 | -1.484.413 | -215.058 | -958.940 | -3.029.305 | -927.986 |
| Egenkapital i alt | 2.901.461 | 4.420.811 | 4.657.217 | 3.179.708 | 2.951.537 | 1.973.828 | -1.118.413 | -2.796.399 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Omsætning | — | — | 1 | — | — | — | — | — |
| Bruttofortjeneste | — | — | — | -35.092 | -34.243 | -49.864 | -86.329 | -85.952 |
| Resultat af primær drift | -27.500 | -27.500 | -35.091 | -35.092 | -34.243 | -49.864 | -86.329 | -85.952 |
| Resultat før skat | 801.932 | 1.511.617 | 344.426 | -1.484.413 | -215.058 | -958.940 | -3.029.305 | -927.986 |
| Årets resultat | 832.842 | 1.518.613 | 344.426 | -1.484.413 | -215.058 | -958.940 | -3.029.305 | -927.986 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
| Udbytte | 0 | 108.000 | 0 | — | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets hovedaktivitet er at fungere som holdingselskab, at eje kapitalandele i andre kapitalselskaber og at foretage investeringer samt anden hermed beslægtet virksomhed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets ordinære resultat efter skat udgør -928 t.kr. mod -3.029 t.kr. sidste år. Ledelsen anser ikke årets resultat for tilfredsstillende. Regnskabsåret har været præget af at datterselskaberne og kapitalinteresser som resten af den danske tv- og filmbranche, fortsat er ramt af tilbageholdenhed fra streamingselskaberne med køb af nye produktioner. KapitalberedskabSelskabet har ved udgangen af regnskabsåret tabt mere end 50% af kapitalgrundlaget ligesom selskabets kortfristede gældsforpligtelser overstiger selskabets omsætningsaktiver/korte aktiver. Det er imidlertid ledelsens opfattelse, at koncernen løbende vil kunne tilvejebringe tilstrækkelig finansiering blandt andet via datterselskaber i form af kommende filmproduktioner, fremtidigt cash flow fra færdiggjorte filmprojekter samt ved opretholdelse af den løbende mellemregning med koncernens hovedleverandør. Koncerenn har på regnskabsaflæggelsestidspunktet ikke indgået produktionsaftale men forventer at i løbet af 2026 kunne indgå og starte produktionen af 3 filmproduktioner. Koncernen forventer derved en stigning i aktivitetsniveauet på filmproduktioner i de kommende år på baggrund af de igangsatte udviklingsprojekter. Det er således en forudsætning for fortsat drift, at såvel finansieringen som gennemførelsen af de kommende filmproduktioner hos datterselskaberne forløber som pla
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.