MILVA ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 0 | 25.439 | 120.733 | 732.658 | 65.066 | 753.682 | 109.548 | 741.546 | 337.736 |
| Omsætningsaktiver i alt | 125.280 | 101.402 | 173.808 | 1.050.255 | 893.454 | 2.062.775 | 960.064 | 2.033.973 | 2.137.396 |
| Anlægsaktiver i alt | 104.231 | 53.028 | 13.725 | 702.425 | 1.980.640 | 3.822.571 | 6.071.471 | 7.281.753 | 8.303.419 |
| Aktiver i alt | 229.511 | 154.430 | 187.533 | 1.752.680 | 2.874.094 | 5.885.346 | 7.031.535 | 9.315.726 | 10.440.815 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 397.054 | 190.536 | 112.985 | 647.255 | 1.036.296 | 2.611.772 | 2.759.648 | 2.845.962 | 2.681.633 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | 20.000 | 20.000 | 586.799 | 1.580.762 | 1.321.665 | 930.825 |
| Gældsforpligtelser i alt | 397.054 | 190.536 | 112.985 | 667.255 | 1.056.296 | 3.198.571 | 4.340.410 | 4.167.627 | 3.612.458 |
| Selskabskapital | 100.000 | 100.000 | 100.000 | 111.111 | 116.000 | 116.000 | 116.000 | 148.000 | 166.132 |
| Overført resultat | -267.543 | -136.106 | -25.452 | 918.119 | -79.224 | -949.964 | -2.646.403 | -1.294.298 | -148.176 |
| Årets resultat | 8.391 | 131.437 | 110.654 | 454.682 | 86.363 | 487.172 | 65.350 | -1.668.026 | -1.016.688 |
| Egenkapital i alt | -167.543 | -36.106 | 74.548 | 1.029.230 | 1.555.603 | 2.042.775 | 2.108.125 | 4.440.099 | 6.404.357 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 132.274 | 309.909 | 577.010 | 1.228.225 | 1.659.032 | 4.227.879 | 6.470.191 | 6.488.219 | 8.552.827 |
| Resultat af primær drift | 37.423 | 204.921 | 150.718 | 549.691 | 206 | 282.974 | 153.730 | -1.830.151 | -1.155.451 |
| EBITDA | 76.726 | 244.224 | 190.021 | 577.049 | 23.466 | 460.714 | 828.748 | -468.979 | 205.721 |
| Resultat før skat | 10.758 | 184.425 | 143.884 | 534.682 | -2.207 | 277.294 | 4.350 | -2.037.331 | -1.300.688 |
| Årets resultat | 8.391 | 131.437 | 110.654 | 454.682 | 86.363 | 487.172 | 65.350 | -1.668.026 | -1.016.688 |
| Personaleomkostninger | 55.548 | 65.685 | 386.989 | 651.176 | 1.635.566 | 3.767.165 | 5.641.443 | 6.957.198 | 8.347.106 |
| Af- og nedskrivninger | 39.303 | 39.303 | 39.303 | 27.358 | 23.260 | 177.740 | 675.018 | 1.361.172 | 1.361.172 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | — | — | 7 | 11 | 13 | 14 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter består i at udføre miljø- og ressourcekortlægning samt miljø- og cirkulær rådgivning i forbindelse med nedrivningsentrepriser. Milva har gennem en årrække udviklet sine digitale forretningsområder, og en yderligere kapitaludvidelse gennemført i sommeren 2025 har gjort det muligt at fortsætte investeringerne i kommercialisering af selskabets softwareløsninger samt udviklingen af nye digitale produkter.I 2025 har der fortsat været betydeligt fokus på Milvas softwareforretning. Arbejdet har især været koncentreret om kommercialisering af de eksisterende softwareløsninger samt udviklingen af et nyt SaaS-produkt, der skal understøtte selskabets fortsatte vækst og markedsposition. Milva Mapper er fortsat et stærkt værktøj til ressource- og miljøkortlægning, mens selskabet løbende har videreudviklet sine digitale løsninger med henblik påat skabe yderligere værdi for kunder inden for både private og offentlige segmenter. Selskabet har i løbet af året fortsat arbejdet målrettet med at styrke samspillet mellem rådgivningsforretningen og de digitale løsninger, således at SaaS-forretningen i stigende grad bidrager til den samlede værdiskabelse. Samtidig har den stigende aktivitet inden for selektiv nedrivning været en væsentlig driver for rådgivningsforretningen. Ledelsen forventer, at den fortsatte markedsudvikling inden for selektiv nedrivning samt den løbende kommercialisering af selskabets softwareprodukte
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.