Sea-Safe ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2023Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet EC Grønning Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2023
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | — | — | 45.711 | 96.274 | 3.849 | 49.594 | 14.235 |
| Omsætningsaktiver i alt | 167.825 | 369.735 | 511.664 | 323.356 | 476.400 | 375.150 | 189.176 |
| Anlægsaktiver i alt | 46.524 | 55.908 | 59.368 | 0 | — | — | — |
| Aktiver i alt | 214.349 | 425.643 | 571.032 | 323.356 | 476.400 | 375.150 | 189.176 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.037.705 | 1.238.163 | 966.042 | 247.246 | 312.267 | 187.581 | 70.997 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.037.705 | 1.238.163 | 966.042 | 247.246 | 312.267 | 187.581 | 70.997 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | -903.356 | -892.520 | -475.010 | -3.890 | 84.133 | 107.569 | 38.179 |
| Årets resultat | 32.080 | 10.836 | 417.510 | -78.880 | 88.023 | 23.436 | -69.390 |
| Egenkapital i alt | -823.356 | -812.520 | -395.010 | 76.110 | 164.133 | 187.569 | 118.179 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 151.877 | 104.571 | 336.294 | -10.714 | 127.657 | 47.061 | -71.997 |
| Resultat af primær drift | 96.045 | 58.047 | 336.294 | -79.463 | 127.657 | 47.061 | -71.997 |
| EBITDA | 151.877 | 104.571 | 336.294 | -10.714 | 127.657 | — | — |
| Resultat før skat | 32.080 | 10.836 | 305.791 | -101.072 | 113.079 | 30.149 | -88.917 |
| Årets resultat | 32.080 | 10.836 | 417.510 | -78.880 | 88.023 | 23.436 | -69.390 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 55.832 | 46.524 | 0 | 68.749 | 0 | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Hovedaktiviteten har i lighed med tidligere år bestået af udvikling, markedsføring og salg af sikkerhedsstiger.
Årets bruttotab udgør -72 t.kr. mod 47 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -69 t.kr. mod 23 t.kr. sidste år. Ledelsen anser ikke årets resultat for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.