ManForce Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 14.000 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 5 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 365.454 | 1.140.571 | 17.177 | 2.092 | 52.334 | 19.320 | 23.356 | 26.383 | 5.481 |
| Omsætningsaktiver i alt | 463.725 | 1.317.751 | 190.972 | 224.022 | 274.535 | 211.344 | 277.322 | 449.705 | 283.704 |
| Anlægsaktiver i alt | 455.375 | 842.343 | 1.182.877 | 1.026.366 | 1.202.135 | 476.714 | 880.992 | 1.649.123 | 1.430.906 |
| Aktiver i alt | 919.100 | 2.160.094 | 1.373.849 | 1.250.388 | 1.476.670 | 688.058 | 1.158.314 | 2.098.828 | 1.714.610 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 208.204 | 1.084.771 | 145.010 | 182.903 | 288.156 | 285.591 | 358.929 | 556.515 | 716.577 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 208.204 | 1.084.771 | 145.010 | 182.903 | 288.156 | 285.591 | 358.929 | 556.515 | 716.577 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | 335.621 | 312.980 | 125.962 | 121.119 | 9.179 | 5.753 | -2.462 | 53.190 | -312.873 |
| Årets resultat | -205.499 | 364.427 | 262.816 | -161.354 | 177.529 | -728.847 | 396.063 | 872.283 | -530.280 |
| Egenkapital i alt | 710.896 | 1.075.323 | 1.228.839 | 1.067.485 | 1.188.514 | 402.467 | 798.530 | 1.542.313 | 998.033 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -1.250 | -1.250 | -1.251 | -1.250 | -1.254 | -1.361 | -9.197 | -10.128 | -17.581 |
| Resultat af primær drift | -1.250 | -1.250 | -1.251 | -1.250 | -1.254 | -1.361 | -9.197 | -10.128 | -17.581 |
| Resultat før skat | -206.798 | 360.298 | 328.230 | -161.640 | 177.066 | -729.702 | 393.557 | 868.328 | -535.184 |
| Årets resultat | -205.499 | 364.427 | 262.816 | -161.354 | 177.529 | -728.847 | 396.063 | 872.283 | -530.280 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Udbytte | — | — | — | — | 57.200 | 0 | — | 128.500 | 14.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået i direkte eller indirekte at eje kapitalandele i andre selskaber samt anden virksomhed, der efter det centrale ledelsesorgans skøn er forbundet hermed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttotab udgør -17.581 kr. mod -10.128 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -530.280 kr. mod 872.283 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for utilfredsstillende. Selskabets resultat for regnskabsåret er væsentligt påvirket af udviklingen i datterselskabet ManForce Nordic ApS. Datterselskabet har i regnskabsåret tabt en skattesag, som har medført en omkostning på 2,1 mio. kr. Dette har medført et væsentligt underskud i datterselskabet og har som følge heraf påvirket moderselskabets resultat negativt.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.