Morgenhår Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Der er ingen data for dette nøgletal.
Nøgletal
2023/24Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 2.000 | 93 | 8 | 171 | 5 | 46 | 573 | 3.550 |
| Omsætningsaktiver i alt | 25.000 | 22.193 | 50.260 | 317.186 | 206.719 | 3.046 | 3.573 | 3.550 |
| Anlægsaktiver i alt | 235.000 | 159.693 | 171.536 | 461.858 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Aktiver i alt | 260.000 | 181.886 | 221.796 | 779.044 | 206.719 | 3.046 | 3.573 | 3.550 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 435.000 | 379.686 | 379.508 | 601.163 | 211.432 | 226.383 | 258.774 | 278.819 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 435.000 | 379.686 | 379.508 | 601.163 | 211.432 | 226.383 | 258.774 | 278.819 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | -255.000 | -277.800 | -237.712 | -23.977 | -84.713 | -303.337 | -335.201 | -355.269 |
| Årets resultat | 0 | -23.203 | 40.088 | 335.593 | -182.594 | -218.624 | -31.864 | -20.068 |
| Egenkapital i alt | -175.000 | -197.800 | -157.712 | 177.881 | -4.713 | -223.337 | -255.201 | -275.269 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Resultat af primær drift | 17.000 | -12.379 | 51.105 | 345.833 | -181.022 | -8.474 | -13.750 | -6.250 |
| Resultat før skat | -6.000 | -27.989 | 35.327 | 330.678 | -185.594 | -218.624 | -31.864 | -17.068 |
| Årets resultat | 0 | -23.203 | 40.088 | 335.593 | -182.594 | -218.624 | -31.864 | -20.068 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets hovedaktivitet består i at være holdingselskab og via kapitalandele drive frisørvirksomhed og dermed beslægtet virksomhed.
Selskabet har fortsat sine normale driftsaktiviteter. Selskabet har i året hensat til imødegåelse af tab på tilgodehavender. Der henvises til note 2. Der har derudover ikke været enkeltstående begivenheder i regnskabsåret, som er af så væsentlig karakter, at det kræver omtale i ledelsesberetningenSelskabets fortsatte drift er betinget af at de nødvendige kreditfaciliteter er til rådighed. Det forventes at dette vil ske. Der henvises til note 1 i regnskabet.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.