Logics ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2022Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Integrate A/S.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2022
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | 225 | 46 | 1.203 | 13.822 | 72 | 982 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — |
| Anlægsaktiver i alt | 537.841 | 369.571 | 0 | 0 | — | 0 |
| Aktiver i alt | 767.287 | 393.901 | 4.067 | 60.697 | 257.093 | 45.294 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.116.079 | 1.207.416 | 1.248.202 | 1.295.604 | 1.368.134 | 1.132.175 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.116.079 | 1.207.416 | 1.248.202 | 1.295.604 | 1.368.134 | 1.132.175 |
| Selskabskapital | 100.000 | 100.000 | 100.000 | 100.000 | 100.000 | 100.000 |
| Overført resultat | -486.666 | -966.419 | -1.344.135 | -1.334.907 | -1.211.041 | -1.186.881 |
| Årets resultat | -370.541 | -479.752 | -377.716 | 9.227 | 123.867 | 24.160 |
| Egenkapital i alt | -386.666 | -866.419 | -1.244.135 | -1.234.907 | -1.111.041 | -1.086.881 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | 133.439 | -272.801 | -45.655 | 19.908 | 134.190 | 32.046 |
| Resultat af primær drift | -448.868 | -443.268 | -415.226 | 19.908 | — | — |
| EBITDA | -280.598 | -274.998 | -45.655 | 19.908 | — | — |
| Resultat før skat | -474.998 | -464.722 | -430.620 | 9.227 | 123.867 | 24.160 |
| Årets resultat | -370.541 | -479.752 | -377.716 | 9.227 | 123.867 | 24.160 |
| Personaleomkostninger | 414.037 | 2.197 | 0 | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 168.270 | 168.270 | 369.571 | 0 | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2022Selskabets væsentligste aktiviteter er udvikling og rådgivning inden for vaskeri- og energibranchen.
Aktivitetsniveauet har været på et lavere niveau i 2022 sammenlignet med 2021, hvorfor selskabets resultat anses som tilfredsstillende. Selskabet forventer, at der kommer en stigning i aktivitetsniveauet i 2023 ved øget aktivitetsniveau på salgssiden inden for forretningsområderne "Laundry Scorecard" og "Laundry Simulator", og derved ligeledes positive resultater i de kommende år. Det er derfor ledelsens forventning, at den negative egenkapital vil blive retableret via fremtidig positiv indtjening. Det er ligeledes ledelsens forventning, at den nødvendige finansiering for 2023 kan fremskaffes i løbet af regnskabsåret. Årsregnskabet for 2022 er således aflagt efter princippet om fortsat drift (going concern).
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.