Stigs Cykelrejser K/SAktiv
Økonomiske nøgletal
18.228 kr.
Bruttofortjeneste 2024
Nøgletal
2024-103.894 kr.
EBITDA
91,9%
Soliditetsgrad
9,8×
Likviditetsgrad
-38,8%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Regnskabstal2017–2024
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 1.199.244 | 1.094.188 | 1.058.662 | 457.404 | 614.530 | 939.025 | 259.494 | 349.071 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.340.692 | 1.215.713 | 1.164.362 | 735.703 | 701.437 | 1.034.397 | 331.661 | 349.781 |
| Anlægsaktiver i alt | 54 | 29.920 | 179.821 | 131.479 | 349.143 | 133.093 | 279.503 | 100.663 |
| Aktiver i alt | 1.394.409 | 1.245.633 | 1.344.183 | 867.182 | 1.050.580 | 1.167.490 | 611.164 | 450.444 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 894.917 | 565.917 | 356.578 | 95.942 | 100.185 | 308.935 | 30.433 | 35.791 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 894.917 | 565.917 | 356.578 | 95.942 | 100.185 | 308.935 | 30.433 | 35.791 |
| Selskabskapital | 20.000 | 20.000 | 20.000 | 20.000 | 20.000 | 20.000 | 20.000 | 20.000 |
| Overført resultat | — | — | — | — | — | — | — | -160.600 |
| Årets resultat | -69.940 | 184.807 | 313.865 | -190.412 | 190.913 | -83.967 | -271.901 | -160.600 |
| Egenkapital i alt | 499.492 | 679.716 | 987.605 | 771.240 | 950.395 | 858.555 | 580.732 | 414.020 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | — | — | — | — | — | 18.228 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | — | -156.895 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | — | — | -103.894 |
| Resultat før skat | -66.301 | 188.038 | 315.914 | -190.369 | 193.964 | — | — | -155.145 |
| Årets resultat | -69.940 | 184.807 | 313.865 | -190.412 | 190.913 | -83.967 | -271.901 | -160.600 |
| Personaleomkostninger | 121.534 | 152.166 | 244.354 | 40.350 | 20.126 | 132.440 | 143.983 | 122.122 |
| Af- og nedskrivninger | 29.466 | 12.203 | 37.409 | 48.342 | 57.349 | 59.509 | 110.990 | 53.001 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets hovedaktivitet er at drive virksomhed med salg af cykelrejser til udenlandske destinationer med primær fokus på Spanien samt anden i denne forbindelse hermed stående eller afledt virksomhed.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.