Ballisager Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 79.000 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2026
| 2017 | 2018 | 2019 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||||
| Likvide beholdninger | — | — | — | — | 339 | 281 | 5.535 | 191.595 | 201.504 | 343.904 |
| Omsætningsaktiver i alt | 101.000 | 7.612 | 92.928 | 118.624 | 90.407 | 335.424 | 166.767 | 336.150 | 327.004 | 1.281.535 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.531.000 | 1.386.183 | 1.564.404 | 1.599.646 | 1.918.985 | 2.601.663 | 2.670.366 | 2.396.987 | 2.430.161 | 599.127 |
| Aktiver i alt | 1.632.000 | 1.393.795 | 1.657.332 | 1.718.270 | 2.009.392 | 2.937.087 | 2.837.133 | 2.733.137 | 2.757.165 | 1.880.662 |
| Balance — passiver | ||||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.026.000 | 939.279 | 899.499 | 929.130 | 911.309 | 1.216.592 | 1.092.204 | 857.833 | 956.976 | 576.963 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 136.000 | 0 | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.162.000 | 939.279 | 899.499 | 929.130 | 911.309 | 1.216.592 | 1.092.204 | 857.833 | 956.976 | 576.963 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | -41.000 | 88.333 | 158.129 | 209.494 | 143.098 | 81.832 | 37.563 | 498.317 | 290.028 | 1.144.699 |
| Årets resultat | 330.000 | -15.240 | 303.317 | 86.607 | 308.943 | 1.178.412 | 627.109 | 61.111 | -15.115 | -396.490 |
| Egenkapital i alt | 470.000 | 454.516 | 757.833 | 789.140 | 1.098.083 | 1.720.495 | 1.744.929 | 1.875.304 | 1.800.189 | 1.303.699 |
| Resultatopgørelse | ||||||||||
| Bruttofortjeneste | -5.000 | -5.000 | -5.938 | -5.000 | -5.626 | 0 | -4.688 | -6.625 | -10.125 | -10.918 |
| Resultat af primær drift | — | — | -5.938 | -5.000 | -5.626 | 0 | -4.688 | -6.625 | -10.125 | -10.918 |
| Resultat før skat | — | — | 300.691 | 85.507 | 307.705 | 1.178.412 | 620.289 | 53.144 | -24.137 | -396.490 |
| Årets resultat | 330.000 | -15.240 | 303.317 | 86.607 | 308.943 | 1.178.412 | 627.109 | 61.111 | -15.115 | -396.490 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
| Udbytte | 0 | 0 | 55.300 | 0 | 56.000 | 57.000 | 57.000 | 0 | 160.000 | 79.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået i at eje kapitalandele i tilknyttet virksomhed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttotab udgør -11 t.kr. mod -10 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -396 t.kr. mod -15 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for utilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.