HOFOR Vand Holding A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet HOFOR Holding A/S.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Omsætningsaktiver i alt | 388.000 | 308.000 | 191.000 | 2.523.000 | 312.000 | 875.000 | 313.000 | 308.000 | 463.000 |
| Anlægsaktiver i alt | 2.120.450.000 | 2.084.479.000 | 2.085.000.000 | 2.076.512.000 | 2.037.092.000 | 1.934.587.000 | 1.820.332.000 | 2.152.899.000 | 4.136.045.000 |
| Aktiver i alt | 2.120.838.000 | 2.084.787.000 | 2.085.191.000 | 2.079.035.000 | 2.037.404.000 | 1.935.462.000 | 1.820.645.000 | 2.153.207.000 | 4.136.508.000 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 137.000 | 336.000 | 167.000 | 2.492.000 | 279.000 | 836.000 | 257.000 | 240.000 | 330.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 137.000 | 336.000 | 167.000 | 2.492.000 | 279.000 | 836.000 | 257.000 | 240.000 | 330.000 |
| Selskabskapital | 500.000.000 | 500.000.000 | 500.000.000 | 500.000.000 | 500.000.000 | 500.000.000 | 500.000.000 | 500.000.000 | 500.000.000 |
| Overført resultat | 1.610.348.000 | 1.584.451.000 | 1.585.024.000 | 1.576.543.000 | 1.537.125.000 | 1.434.626.000 | 1.320.388.000 | 1.652.967.000 | 3.613.642.000 |
| Årets resultat | 6.551.000 | -48.780.000 | -11.630.000 | -21.535.000 | -52.507.000 | -117.766.000 | -232.737.000 | 248.340.000 | 233.847.000 |
| Egenkapital i alt | 2.120.701.000 | 2.084.451.000 | 2.085.024.000 | 2.076.543.000 | 2.037.125.000 | 1.934.626.000 | 1.820.388.000 | 2.152.967.000 | 4.136.178.000 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Omsætning | 1.723.000 | 1.341.000 | 1.600.000 | 1.736.000 | 1.596.000 | 1.463.000 | 1.454.000 | 1.559.000 | 1.673.000 |
| Resultat af primær drift | 26.000 | -277.000 | -3.000 | 0 | 0 | -1.000 | 0 | 1.000 | -1.000 |
| Resultat før skat | 6.555.000 | -48.785.000 | -11.686.000 | -21.533.000 | -52.507.000 | -117.765.000 | -232.732.000 | 248.344.000 | 233.851.000 |
| Årets resultat | 6.551.000 | -48.780.000 | -11.630.000 | -21.535.000 | -52.507.000 | -117.766.000 | -232.737.000 | 248.340.000 | 233.847.000 |
| Personaleomkostninger | 1.071.000 | 1.066.000 | 1.050.000 | 1.045.000 | 1.090.000 | 1.050.000 | 1.050.000 | 1.050.000 | 1.097.000 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets hovedformål er gennem datterselskaber at drive forsyningsvirksomhed samt at varetage dermed beslægtede opgaver. Selskabet skal sikre, at datterselskaberne driver forsyningsvirksomhed effektivt under hensyntagen til forsyningssikkerhed, sundhed, natur og miljø. Selskabet ejer 100 % af følgende nedenstående datterselskaber: - HOFOR A/S - HOFOR Vand Albertslund A/S - HOFOR Vand Brøndby A/S - HOFOR Vand Dragør A/S - HOFOR Vand Herlev A/S - HOFOR Vand Hvidovre A/S - HOFOR Vand København A/S - HOFOR Vand Rødovre A/S - HOFOR Vand Vallensbæk A/S
Selskabets resultatopgørelse for 2025 udviser et overskud på t.kr. 233.847, og selskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en egenkapital på t.kr. 4.136.178.HOFOR Vand København A/S indfriede i maj 2025 det obligationslån i KommuneKredit, som selskabet oprindeligt havde optaget i 2008 til indfrielse af tidligere gældsbreve til Københavns Kommune. Lånet var i 2015 blevet refinansieret, hvor HOFOR Vand København A/S havde optaget et internt lån hos HOFOR Holding A/S, som herefter overtog lånet hos Kommunekredit. Indfrielsen skete via kapitaltilskud fra HOFOR Holding A/S og HOFOR Forsyning Holding P/S.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.