Voluntas Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
-69.589 kr.+14,4%
Bruttofortjeneste 2022
Nøgletal
202298,3%
Soliditetsgrad
0,1×
Likviditetsgrad
-11,3%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 2022Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
2022Skattepligtig indkomst -10.366.072 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst 3.612.597 kr.782.113 kr.
2020Skattepligtig indkomst 9.724.676 kr.2.139.412 kr.
2019Skattepligtig indkomst 20.483.841 kr.4.506.436 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Koncernregnskab
2021- Bruttofortjeneste
- 2.250.990 kr.
- Resultat af primær drift
- 802.360 kr.
- Årets resultat
- 7.197.321 kr.
- Egenkapital
- 71.809.439 kr.
- Aktiver i alt
- 73.157.416 kr.
- Ansatte
- 1
Tallene ovenfor på siden gælder selskabet alene (modervirksomheden); koncerntallene omfatter også dattervirksomheder.
Regnskabstal2017–2022
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | 2.123 | 1.322 | 81.076 | 3.570.671 | 95 | 83.689 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.964.017 | 4.875.880 | 4.076.374 | 9.834.602 | 5.239.159 | 83.689 |
| Anlægsaktiver i alt | 9.828.521 | 20.034.265 | 22.717.633 | 64.028.680 | 71.422.566 | 65.655.034 |
| Aktiver i alt | 12.792.538 | 24.910.145 | 26.794.007 | 73.863.282 | 76.661.725 | 65.738.723 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.742.745 | 4.162.113 | 1.858.256 | 9.097.999 | 4.852.286 | 1.137.078 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 0 | 0 | 0 | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.742.745 | 4.162.113 | 1.858.256 | 9.097.999 | 4.852.286 | 1.137.078 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | 1.141.273 | 633.768 | 2.138.119 | 656.604 | 456.874 | -616.730 |
| Årets resultat | 5.734.399 | 10.198.239 | 10.657.561 | 46.015.532 | 7.197.323 | -7.310.044 |
| Egenkapital i alt | 11.049.793 | 20.748.032 | 24.935.751 | 64.765.283 | 71.809.439 | 64.601.645 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | -6.250 | -9.550 | -157.775 | -412.801 | -81.297 | -69.589 |
| Resultat af primær drift | -6.250 | -9.550 | -157.775 | -486.371 | -81.297 | — |
| EBITDA | -6.250 | -9.550 | -157.775 | -486.371 | -81.297 | — |
| Resultat før skat | 5.733.013 | 10.196.127 | 10.651.643 | 45.884.390 | 7.252.741 | -7.309.170 |
| Årets resultat | 5.734.399 | 10.198.239 | 10.657.561 | 46.015.532 | 7.197.323 | -7.310.044 |
| Personaleomkostninger | 0 | 0 | 0 | 73.570 | 0 | — |
| Af- og nedskrivninger | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | — | — | — | 1 | 0 | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2022Selskabets hovedaktivitet består i at drive holdingselskab.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.