Carlshøj Tømrer og Snedker ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
1.312.810 kr.+88,6%
Bruttofortjeneste 2025
+14,3%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2017–2025
Nøgletal
2025442.770 kr.
EBITDA
5,1%
Soliditetsgrad
0,8×
Likviditetsgrad
2.016,4%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst -113.662 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst -12.804 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 130.346 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 47.665 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst -22.219 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 116.617 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | — | — | 192.473 | 132.160 | 170.192 | 149.506 | 0 | — | 8.556 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | 239.517 | 260.608 | 254.638 |
| Anlægsaktiver i alt | 52.866 | 38.566 | 41.005 | 74.773 | 127.615 | 208.124 | 150.966 | 94.627 | 94.750 |
| Aktiver i alt | 258.798 | 266.747 | 492.192 | 625.304 | 531.089 | 754.967 | 390.483 | 355.235 | 349.388 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 508.689 | 495.260 | 635.411 | 783.930 | 618.901 | 765.011 | 546.265 | 698.675 | 331.467 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 508.689 | 495.260 | 635.411 | 783.930 | 618.901 | 765.011 | 546.265 | 698.675 | 331.467 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | -329.891 | -308.513 | -223.219 | -238.626 | -167.812 | -90.044 | -235.782 | -423.440 | -62.079 |
| Årets resultat | -301.036 | 21.377 | 85.295 | -15.408 | 70.814 | 77.769 | -145.738 | -187.658 | 361.361 |
| Egenkapital i alt | -249.891 | -228.513 | -143.219 | -158.626 | -87.812 | -10.044 | -155.782 | -343.440 | 17.921 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 450.504 | 930.729 | 909.357 | 881.488 | 932.003 | 890.595 | 730.810 | 695.907 | 1.312.810 |
| Resultat af primær drift | -375.997 | 41.739 | 126.907 | -10.905 | 101.521 | 110.556 | -65.060 | -162.349 | 387.893 |
| EBITDA | -366.030 | 56.039 | 140.860 | 9.727 | 138.679 | 147.714 | -7.902 | -106.010 | 442.770 |
| Resultat før skat | -385.904 | 27.420 | 110.707 | -19.724 | 91.741 | 100.644 | -85.884 | -187.658 | 361.361 |
| Årets resultat | -301.036 | 21.377 | 85.295 | -15.408 | 70.814 | 77.769 | -145.738 | -187.658 | 361.361 |
| Personaleomkostninger | 816.534 | 874.690 | 768.497 | 871.761 | 793.324 | 742.881 | 738.712 | 801.917 | 870.040 |
| Af- og nedskrivninger | 9.967 | 14.300 | 13.953 | 20.632 | 37.158 | 37.158 | 57.158 | 56.339 | 54.877 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 2 | 3 | 2 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter er at drive tømrer og snedkervirksomhed i lokalområdet.
Selskabet har tabt sin selskabskapital. Det er ledelsens opfattelse, at kapitalen vil reetablerers inden for en kortere årrække. Der henvises til omtale i note "Forudsætninger for fortsat drift"
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.