MURERFIRMAET LODAHL ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 200.000 kr. (45% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet LODAHL INVEST ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 82.416 | 118.980 | 361.522 | 538.489 | 741.421 | 582.564 | 393.462 | 261.249 | 0 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.014.493 | 1.917.985 | 1.834.189 | 1.230.732 | 1.305.267 | 1.330.062 | 1.256.747 | 1.623.981 | 1.981.921 |
| Anlægsaktiver i alt | 136.238 | 142.702 | 119.311 | 125.020 | 98.147 | 488.796 | 429.159 | 413.914 | 334.270 |
| Aktiver i alt | 1.150.731 | 2.060.687 | 1.953.500 | 1.355.752 | 1.403.414 | 1.818.858 | 1.685.906 | 2.037.895 | 2.316.191 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.069.839 | 1.868.974 | 1.589.210 | 1.136.766 | 1.258.813 | 1.533.208 | 1.276.287 | 1.470.081 | 1.394.096 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.069.839 | 1.868.974 | 1.589.210 | 1.136.766 | 1.258.813 | 1.533.208 | 1.276.287 | 1.470.081 | 1.394.096 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | 892 | 111.713 | 964 | 1.096 | 61.403 | 120.000 | 216.065 | 376.098 | 619.870 |
| Årets resultat | 766 | 110.821 | 162.251 | 130.132 | 60.307 | 125.252 | 196.065 | 260.033 | 443.772 |
| Egenkapital i alt | 80.892 | 191.713 | 353.964 | 211.096 | 141.403 | 266.655 | 396.065 | 556.098 | 899.870 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 1.914.342 | 2.069.329 | 2.636.696 | 2.299.195 | 2.396.861 | 3.237.532 | 3.896.979 | 4.519.675 | 4.307.951 |
| Resultat af primær drift | 8.573 | 147.356 | 209.770 | 169.664 | 79.533 | 166.552 | 245.714 | 335.606 | 566.701 |
| EBITDA | 43.778 | 183.557 | 248.831 | 201.455 | 106.406 | 240.569 | 355.352 | 455.489 | 693.345 |
| Resultat før skat | 3.224 | 144.189 | 208.555 | 168.776 | 78.397 | 165.063 | 247.754 | 342.862 | 573.543 |
| Årets resultat | 766 | 110.821 | 162.251 | 130.132 | 60.307 | 125.252 | 196.065 | 260.033 | 443.772 |
| Personaleomkostninger | 1.870.564 | 1.877.105 | 2.387.865 | 2.097.740 | 2.290.455 | 2.996.963 | 3.541.627 | 4.064.186 | 3.614.606 |
| Af- og nedskrivninger | 35.205 | 36.201 | 39.061 | 31.791 | 26.873 | 74.017 | 109.638 | 119.883 | 126.644 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | 6 | 6 | 5 | — | 8 | 8 | 7 |
| Udbytte | — | 0 | 273.000 | 130.000 | 0 | 66.655 | 100.000 | 100.000 | 200.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter er at drive murervirksomhed og hermed beslægtet virksomhed
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.