Tempo Camping Fanø A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
832.947 kr.+5,9%
Bruttofortjeneste 2024/25
-3,2%
Gennemsnitlig ændring pr. år 2016/17–2024/25
Nøgletal
2024/25128.947 kr.
EBITDA
94,3%
Soliditetsgrad
12×
Likviditetsgrad
-2,6%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2024/25
Foreslået udbytte for regnskabsåret 317.600 kr.
Historik
2024/25317.600 kr.
2023/24497.200 kr.
2022/230 kr.
2021/22235.600 kr.
2020/21228.800 kr.
2019/20226.000 kr.
2018/19221.200 kr.
2017/18216.000 kr.
2016/17211.600 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 227.780 kr.50.094 kr.
2023Skattepligtig indkomst 145.646 kr.32.032 kr.
2022Skattepligtig indkomst 3.604.074 kr.792.880 kr.
2021Skattepligtig indkomst 994 kr.198 kr.
2020Skattepligtig indkomst 439.413 kr.96.668 kr.
2019Skattepligtig indkomst 609.622 kr.134.112 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 2.491.258 | 1.921.592 | 3.181.786 | 3.254.219 | 2.496.589 | 6.947.504 | 6.652.379 | 6.000.515 | 5.779.379 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.568.309 | 2.038.242 | 3.278.445 | 3.345.052 | 2.592.982 | 7.060.344 | 6.760.165 | 6.087.038 | 5.951.806 |
| Anlægsaktiver i alt | 8.354.813 | 8.780.135 | 7.914.914 | 7.877.903 | 7.915.940 | 5.429.470 | 5.470.251 | 5.230.142 | 2.458.406 |
| Aktiver i alt | 10.923.122 | 10.818.377 | 11.193.359 | 11.222.955 | 10.508.922 | 12.489.814 | 12.230.416 | 11.317.180 | 8.410.212 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 583.444 | 603.745 | 630.896 | 732.141 | 490.877 | 495.979 | 1.248.962 | 492.791 | 481.951 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 79.024 | 58.989 | 113.112 | 77.668 | 0 | 767.896 | 13.032 | 25.094 | 0 |
| Gældsforpligtelser i alt | 662.468 | 662.734 | 744.008 | 809.809 | 490.877 | 1.263.875 | 1.261.994 | 517.885 | 481.951 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 4.136.136 | 4.047.262 | 4.241.933 | 4.192.726 | 3.923.991 | 6.215.226 | 6.115.035 | 5.895.202 | 5.991.889 |
| Årets resultat | 120.385 | 148.589 | 525.708 | 223.995 | -128.101 | 1.558.694 | -21.917 | 74.873 | -203.903 |
| Egenkapital i alt | 9.702.654 | 9.639.643 | 9.949.351 | 9.952.146 | 9.598.045 | 10.927.939 | 10.670.422 | 10.501.295 | 7.928.261 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 1.078.929 | 1.003.685 | 956.243 | 1.035.830 | 739.386 | 1.169.966 | 715.469 | 786.789 | 832.947 |
| Resultat af primær drift | 149.795 | 91.017 | 467.061 | 174.908 | -130.220 | 2.130.119 | -75.756 | -14.436 | 91.332 |
| EBITDA | 320.645 | 261.867 | 704.041 | 331.830 | 35.386 | 3.794.272 | 11.469 | 72.789 | 128.947 |
| Resultat før skat | 180.409 | 184.578 | 643.820 | 281.663 | -168.882 | 2.229.590 | 10.115 | 124.967 | -243.903 |
| Årets resultat | 120.385 | 148.589 | 525.708 | 223.995 | -128.101 | 1.558.694 | -21.917 | 74.873 | -203.903 |
| Personaleomkostninger | 758.284 | 741.818 | 726.162 | 704.000 | 704.000 | 704.000 | 704.000 | 714.000 | 704.000 |
| Af- og nedskrivninger | 170.850 | 170.850 | 236.980 | 156.922 | 165.606 | 1.664.153 | 87.225 | 87.225 | 37.615 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | — | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Udbytte | 211.600 | 216.000 | 221.200 | 226.000 | 228.800 | 235.600 | 0 | 497.200 | 317.600 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter består af drift af campingplads samt udlejning af ejendomme.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.