Ansa Solutions ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2023/24Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Ansa Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 140 | 12.417 | 20.468 | 63.359 | 33.735 | 21.880 | 11.054 | 18.003 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | 43.674 | 149.656 | 141.212 | 22.688 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 140 | 12.417 | 25.140 | 67.460 | 43.674 | 149.656 | 141.212 | 22.688 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | 162.692 | 156.004 | 156.005 | 16.742 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | — | — | — | — | 162.692 | 156.004 | 156.005 | 16.742 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | -309.086 | -302.745 | -321.508 | -189.515 | -199.018 | -86.348 | -94.793 | -74.054 |
| Årets resultat | -17.868 | 6.341 | -18.763 | 131.993 | -9.503 | 112.670 | -8.444 | 20.739 |
| Egenkapital i alt | -229.086 | -222.745 | -241.508 | -109.515 | -119.018 | -6.348 | -14.793 | 5.946 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Omsætning | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
| Bruttofortjeneste | -17.866 | 6.555 | -18.691 | 132.559 | -15.350 | -14.828 | -10.826 | — |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | -10.826 | -13.050 |
| Resultat før skat | — | — | — | — | -15.817 | -15.106 | -10.826 | 26.481 |
| Årets resultat | -17.868 | 6.341 | -18.763 | 131.993 | -9.503 | 112.670 | -8.444 | 20.739 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets formål var oprindeligt handel, primært international handel. Køb og salg af/med handelsvarer af købevarer og eget design. Selskabet har dog ikke haft aktivitet i 2023/24.
Selskabet har tabt virksomhedskapitalen og er fortsat omfattet af selskabslovens regler om kapitaltab og reetablering. Årets resultat er positivt påvirket af en en indtægt på 39.208 kr. fra eftergivelse af gæld til selskabsdeltagere og ledelse. Årets udvikling og resultat anses for utilfredsstillende, men forventelig. Der er planlagt en solvent likvidation af selskabet i løbet af regnskabsåret 2024/25.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.