CAFE HALVVEJEN ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 32.204 | 180.958 | 132.938 | 85.808 | 325.073 | 337.255 | 295.644 | 239.297 | 315.681 |
| Omsætningsaktiver i alt | 189.810 | 276.631 | 228.626 | 212.644 | 355.073 | 367.281 | 376.816 | 329.633 | 396.468 |
| Anlægsaktiver i alt | 462.635 | 284.621 | 226.051 | 179.073 | 209.341 | 201.775 | 194.208 | 186.641 | 179.074 |
| Aktiver i alt | 652.445 | 561.252 | 454.677 | 391.717 | 564.414 | 569.056 | 571.024 | 516.274 | 575.542 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 750.270 | 748.795 | 662.389 | 668.030 | 701.460 | 520.277 | 630.137 | 664.374 | 712.356 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 750.270 | 748.795 | 662.389 | 668.030 | 701.460 | 520.277 | 630.137 | 664.374 | 712.356 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | -259.703 | -327.467 | -347.636 | -416.237 | -276.970 | -91.145 | -199.037 | -288.024 | -187.751 |
| Årets resultat | 21.906 | -67.764 | -20.168 | -68.601 | 139.268 | 185.825 | -107.892 | -88.987 | 11.286 |
| Egenkapital i alt | -119.779 | -187.543 | -207.712 | -276.313 | -137.046 | 48.779 | -59.113 | -148.100 | -136.814 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 1.431.101 | 1.392.417 | 1.332.673 | 1.045.391 | 1.381.820 | 1.563.928 | 1.495.347 | 1.706.424 | 2.154.571 |
| Resultat af primær drift | 36.777 | -65.229 | -12.173 | -85.164 | 183.492 | 240.741 | -131.406 | -110.203 | 16.727 |
| EBITDA | 219.791 | 117.785 | 57.615 | -38.186 | 191.059 | 248.308 | -123.839 | -102.636 | 24.294 |
| Resultat før skat | 25.366 | -81.356 | -27.076 | -89.083 | 179.924 | 237.416 | -137.064 | -110.151 | 13.222 |
| Årets resultat | 21.906 | -67.764 | -20.168 | -68.601 | 139.268 | 185.825 | -107.892 | -88.987 | 11.286 |
| Personaleomkostninger | 1.211.310 | 1.274.632 | 1.275.058 | 1.083.577 | 1.190.761 | 1.315.620 | 1.619.186 | 1.809.060 | 2.130.277 |
| Af- og nedskrivninger | 183.014 | 183.014 | 69.788 | 46.978 | 7.567 | 7.567 | 7.567 | 7.567 | 7.567 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | 4 | 4 | 3 | 4 | 4 | 4 | 5 | 6 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter består i cafe- og restaurationsvirksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 01-01-2025 - 31-12-2025 udviser et resultat på kr. 11.286, og selskabets balance pr. 31-12-2025 udviser en balancesum på kr. 575.542, og en egenkapital på kr. -136.814.Selskabets drift har været underskudsgivende som følge af ekstraordinære store lønninger. Som følge heraf har selskabet tabt mere end 50% af selskabskapitalen og er således omfattet af kapitalstabsreglerne i Selskabsloven. Ledelsen forventer, at selskabskapitalen vil blive reetableret via selskabets fremtidige indtjening. Der er efter regnskabsafslutningen kommet bedre indtjening i selskabet, og der forventes positivt resultat således, at egenkapitalen kan reetableres i løbet af nogle år.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.